Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila aj dopravu. Na cestách pribudli vodiči, ktorí doteraz využívali hromadnú dopravu. Autá začali viac využívať aj viacerí starší ľudia, ktorí sa potrebujú prepraviť do obchodu či k lekárovi.


Aj autobazáre tvrdia, že sa zväčšuje skupina starších šoférov, ktorí si „na staré kolená“ zaobstarávajú automobil, aby sa vyhli mestskej hromadnej doprave. „Deje sa tak najmä vo väčších mestách, kde je vysoká koncentrácia ľudí a kde je teda vyššie riziko nákazy novým koronavírusom,“ hovorí dopravný konzultant Maroš Palesch.

Poisťovňa Union sa rozhodla prispôsobiť tejto situácii a ponúka lacnejšie povinné zmluvné poistenie pre ľudí, ktorí jazdia málo. „Podľa našich interných štatistík takmer 300-tisíc vodičov najazdí za rok menej ako 5-tisíc kilometrov. To je denne maximálne 13 kilometrov,“ hovorí generálny riaditeľ poisťovne Union Michal Špaňár.

Motoristi, ktorí najazdia menej ako 5-tisíc kilometrov, majú v Unione po novom nárok na zľavu vo výške 30 percent z ceny poistného. Po tom, ako si vodič vypočíta cenu PZP na webe, uzatvorí zmluvu, odfotí aktuálny stav kilometrov  a cez aplikáciu túto fotografiu odošle poisťovni.

Následne tri dni pred výročím zmluvy poisťovňa vodiča vyzve, aby cez aplikáciu odoslal aktuálny stav najazdených kilometrov. Ak bude nájazd nižší ako 5-tisíc kilometrov, pre vodiča sa nič nemení. Ak však najazdí viac ako 5-tisíc kilometrov, musí doplatiť poistné vo výške poskytnutej zľavy.