V utorok (5. júl) bude väčšina obchodov zatvorená. Dôvodom je Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý je legislatívou zaradený medzi takmer 16 dní v roku, kedy sú prevádzky zatvorené. Otvorené obchody 5. júla 2022 budú len také, kde bude predávať napríklad jeho majiteľ.


Rovnako sú otvorené a pracuje sa na čerpacích staniciach, v predaji na letiskách, prístavoch, ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, v predaji rôznych cestovných lístkov či napríklad suvenírov pre turistov.

Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené. Majiteľ sa so zamestnancami na práci počas týchto dní nemôže ani dohodnúť. Okrem 5. júla nemusia ísť zamestnanci v maloobchodnom predaji do práce ani 1. a 6. januára, cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, ďalej 1. a 8. mája, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 1. a 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine či 25. a 26. decembra.


Počas 8. mája, 1. septembra a 1. novembra je povolený len predaj kvetov.

Obchody 5. júla 2022:

  • V tento deň nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác. Malé obchody 5. júla 2022 teda spravidla nie sú otvorené.
  • Maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami je povolený.
  • Maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach je povolený.
  • Maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach je povolený.
  • Predaj cestovných lístkov a suvenírov je povolený.
  • Predaj kvetov je povolený len 8. mája, 1. septembra a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta je povolený 1. novembra.

Kedy ešte budú obchody zatvorené v roku 2022:

SviatokDátum a deň
Sviatok sv. Cyrila a Metoda5. júl 2022 (utorok)
Výročie SNP29. august 2022 (pondelok)
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september 2022 (štvrtok)
Sedembolestná Panna Mária15. september 2022 (štvrtok)
Sviatok všetkých svätých1. november 2022 (utorok)
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november 2022 (štvrtok)
Štedrý deň*24. december 2022 (sobota)
Prvý sviatok vianočný25. december 2022 (nedeľa)
Druhý sviatok vianočný26. december 2022 (pondelok)
*Na Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod. (obchody 5. júla 2022) zdroj: Slov-lex.sk

Niektorí ľudia riešia dni, kedy sú obchody zatvorené na Slovensku, aj nákupom v susedných štátoch. Ale aj u niektorých susedov majú podobné pravidlá. Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené.

Okrem výnimiek, ktoré platia aj na Slovensku, existuje ešte jedna navyše pre obchody do 200 metrov štvorcových. Medzi dni, kedy sú obchody zatvorené, sa zaraďujú 1. január, Veľkonočný pondelok, 8. máj, 28. september, 28. október či 24., 25. a 26. december. Ale nakúpia si počas Veľkého piatku, 1. mája, 5. júla či 17. novembra.

Žiakom a študentom sa už začali prázdniny

Žiakom a študentom sa už na konci júna tohto roka skončil školský rok a začali sa letné prázdniny. Už tradične ide o najdlhšie prázdniny v roku, ktoré trvajú presne dva mesiace. Začínajú sa od júla a končia až začiatkom septembra. Študenti toto obdobie využívajú na oddych, dovolenky alebo brigádu. V školách zase prebiehajú drobné opravy, rekonštrukcie, príprava na nový školský rok a niekde aj letná škola.

Nový školský rok potom začína 5. septembra tohto roka. Ďalší oddych od školy ich potom čaká až na konci októbra, kedy sú takzvané jesenné prázdniny. Tie trvajú len dva dni, no spolu s víkendom a sviatkom sa vrátia do lavíc až za päť dní. Posledné školské prázdniny budú v tomto roku počas Vianoc. Začínať by mali 23. decembra a študenti sa potom do školy vrátia až v pondelok 9. januára 2023.

Pozrite si tiež, kedy sú školské prázdniny, sviatky, dni pracovného pokoja či zatvorené obchody na Slovensku. Jednotlivé sekcie otvoríte po kliknutí na príslušné tlačidlo.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: