Veľká noc a veľkonočné prázdniny ako tradičný jarný oddych od školy a práce budú v tomto roku v prvej polovici apríla. Okrem zatvorených škôl ľudia počas niektorých dní ani nenakúpia. Podľa zákona musia byť niektoré obchody zatvorené. Veľkonočné sviatky sú špecifické aj pohyblivosťou dátumu, kedy sa oslavujú. Každý rok môžu byť dni týchto sviatkov odlišné.


Dôvodom je pravidlo, podľa ktorého niektoré cirkevné sviatky závisia od splnu a takzvanej jarnej rovnodennosti. Jednoducho povedané, Veľká noc, respektíve dni týchto sviatkov sa podľa cirkevných pravidiel stanovujú vždy na prvú nedeľu po prvom splne a po jarnej rovnodennosti. Tento rok sa veľkonočné sviatky začínajú 7. apríla a končia 10. apríla.

Veľká noc v roku 2023

NázovDátumDeň v týždniDruh
Veľký piatok7. apríl 2023piatokDeň pracovného pokoja
Biela sobota8. apríl 2023sobotaBežný deň
Veľkonočná nedeľa9. apríl 2023nedeľaBežný deň (zatvorené obchody)
Veľkonočný pondelok10. apríl 2023pondelokDeň pracovného pokoja
Zdroj: Slov-lex.sk

O niečo viac oddychu ako pracujúci ľudia budú mať študenti a žiaci. Veľkonočný oddych patrí medzi predposledné prázdniny v tomto školskom roku. Do školy sa pre prázdninami naposledy ide 5. apríla tohto roka. Veľkonočné prázdniny sa potom začínajú 6. apríla a končia 11. apríla tohto roka. Do školy sa potom nastupuje v stredu 12. apríla.

Aktuálny školský rok potom oficiálne končí 30. júna tohto roka, kedy sa v školách rozdávajú záverečné vysvedčenia. Letné prázdniny potom budú mať žiaci a študenti od 1. júla do 31. augusta. Do školy sa po prázdninách vracajú až v pondelok 4. septembra 2023. Vtedy sa oficiálne začína aj nový školský rok.

Veľkonočné a letné prázdniny 2023 (dátumy):

PrázdninyPosledný deň v školeTermín prázdninZačiatok vyučovania
Veľkonočné5. apríl 2023 (streda)6. apríl – 11. apríl 202312. apríl 2023 (streda)
Letné30. jún 2023 (piatok)1. júl– 31. august 20234. september 2023 (pondelok)
Zdroj: MINEDU
Veľká noc
Veľká noc a veľkonočné prázdniny sa začínajú v prvej polovici apríla. (Ilustračné foto: Freepik)

Zatvorené obchody počas veľkonočných sviatkov

Jarné sviatky sú zaradené aj medzi dni, kedy sú obchody zatvorené a ktoré definuje slovenská legislatíva. Počas niektorých dní v roku je totiž podľa nej zakázané volať do práce ľudí, ktorí predávajú tovar konečnému spotrebiteľovi alebo robia inú s tým súvisiacu prácu. Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené.

Zamestnanci v maloobchodnom predaji nemusia ísť do práce 1. a 6. januára, cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, ďalej 1. a 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 1. a 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine či 25. a 26. decembra. Zákon hovorí aj o niekoľkých výnimkách.

Predávať v obchode môže sám majiteľ obchodu. Rovnako sú otvorené a pracuje sa na čerpacích staniciach, v predaji na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, v predaji cestovných lístkov či suvenírov. 8. mája, 1. septembra a 1. novembra je povolený aj predaj kvetov.

Kedy sú obchody zatvorené (Veľká noc 2023):

SviatokDátum a deň
Veľký piatok7. apríl 2023 (piatok)
Veľkonočná nedeľa9. apríl 2023 (nedeľa)
Veľkonočný pondelok10. apríl 2023 (pondelok)
Zdroj: Slov-lex.sk

Niektorí ľudia však riešia zatvorené obchody na Slovensku aj nákupom v susedných štátoch. Ale aj u niektorých susedov majú podobné pravidlá. Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené.

Okrem výnimiek, ktoré platia aj na Slovensku, existuje v Česku ešte jedna navyše pre obchody do 200 metrov štvorcových. Ak niekoho zastihne Veľká noc bez potravín, môže nakupovať v Česku, kde sú obchody zatvorené len počas Veľkonočného pondelka. Okrem toho aj 1. januára, 8. mája, 28. septembra, 28. októbra či 24., 25. a 26. december.