Prima banka od 1. októbra zrušila akciu na hypotéky s 0,4-percentným úrokom. Najnižší úrok, za ktorý ponúkala úvery na bývanie, bol odvtedy 0,5 percenta. Po trinástich dňoch úrok vo výške 0,4 percenta vracia späť do hry. Upozornil na to portál Finančný kompas.

Kým do konca septembra ponúkala Prima banka 0,4-percentný úrok na hypotéky so 40-mesačnou viazanosťou sadzby, v súčasnosti má tento úrok pri viazanosti na tri roky. Donedávna túto fixáciu ponúkala s úrokom 0,6 percenta ročne. Prima banka zlacnila aj hypotéky s päťročnou a sedemročnou viazanosťou sadzby.

Ako Prima banka zmenila úrokové sadzby na hypotékach

ViazanosťÚroková sadzba od 13. 10. 2021 (% p.a.)Pôvodná úroková sadzba (% p.a.)
3 roky0,400,60
5 rokov0,600,90
7 rokov0,701,00

Aj naďalej má Prima banka v ponuke aj 0,5-percentný úrok pri viazanosti na 45 mesiacov. Tento úrok garantuje každému, kto splní podmienky na získanie hypotéky.

Ani po znížení sadzieb nebude Prima banka ponúkať najlacnejšiu hypotéku na trhu. Toto prvenstvo jej zobrala 365.bank, ktorá od začiatku októbra ponúka hypotéky s ročným úrokom 0,365 percenta. Tento úrok je určený len pre ľudí, ktorí financujú nehnuteľnosť s energetickým certifikátom triedy A. 365.bank zároveň túto sadzbu ponúka len žiadateľom, ktorí si potrebujú požičať maximálne 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Štandardne banky dávajú väčšine klientov úver vo výške 80 percent z ceny nehnuteľnosti a na výnimku až 90 percent.

Prima banka vs. 365.bank

365.bank ako aj Prima banka cielia predovšetkým na ľudí, ktorí už majú úver v inej banke a chcú si znížiť svoju úrokovú sadzbu. Rozdiel medzi úrokom vo výške 0,4 percenta a 0,365 percenta pritom predstavuje len veľmi malú zmenu v mesačnej splátke.

Ak napríklad niekto dlhuje banke ešte 80-tisíc eur, ktoré má splácať 20 rokov, tak pri úroku vo výške 0,4 percenta, bude platiť mesačnú splátku 346,90 eura. Ak by mal úrok 0,365 percenta, výška jeho mesačnej splátky by dosiahla 345,70 eura. Bola by tak nižšia o 1,20 eura. Pri vyššom úvere bude tento rozdiel vyšší, pri menšom zase nižší.

Súboj týchto bánk tak bude závisieť skôr od toho, ako rýchlo dokážu schvaľovať žiadosti. Doteraz v tom mala navrch Prima banka. Tá používa na schvaľovanie automat, vďaka čomu dokáže dať žiadateľovi na počkanie odpoveď, či mu úver poskytne alebo nie. Výhodou Prima banky je aj to, že žiadateľ o úver nemusí predkladať energetický certifikát.

Dve banky úroky zvýšili

S úrokmi v poslednom období hýbali aj Oberbank a UniCredit Bank. Oberbank zvýšila úroky od 1. októbra. Pri jednotlivých viazanostiach ich dvihla o 0,05 až 0,06 percentného bodu. V súčasnosti tu možno získať najlacnejší úrok so sadzbou 0,95 percenta pri viazanosti na tri alebo štyri roky.

UniCredit Bank zase zvyšovala sadzby od 10 októbra. Pri kratších viazanostiach sadzby zvýšila o 0,1 percentného bodu a pri dlhších o 0,2 percentného bodu. V súčasnosti ponúka najlacnejší úver s viazanosťou sadzby na tri roky a úrokom 0,59 percenta ročne. Táto sadzba je určená len pre klientov, ktorí si v banke uzatvoria poistenie schopnosti splácať úver. Bez tejto poistky najnižšia sadzba poskočí na 0,89 percenta.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska v auguste banky dávali nové hypotéky s priemernou úrokovou sadzbou 0,9 percenta. Je to len o jednu stotinu percentného bodu viac v porovnaní s historickým minimom 0,89 percenta. Za túto sadzbu banky dávali hypotéky v júli. Priemerné úroky zo všetkých aktuálne splácaných hypotekárnych úverov dosiahli v auguste 1,13 percenta, čo je najmenej v histórii.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: