Vláda znovu uvažuje o otvorení druhého piliera. Aj týmto spôsobom chce pomôcť štátnej kase. Úspory každého človeka z druhého piliera, ktorý by z neho vystúpil, by sa preniesli do Sociálnej poisťovne. Aktuálne je v druhom pilieri 16,75 miliardy eur.
„Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky“, povedal finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Okrem toho za nízke dôchodky môže aj presun sporiteľov do garantovaných fondov, kam ich vláda nasmerovala v roku 2013. Tieto fondy zďaleka nedosahujú také zhodnotenie, ako akciové a indexové fondy. Podľa P. Škriniara tak majú sporitelia pri nízkej výkonnosti iba o čosi vyššiu hodnotu účtu, než je hodnota príspevkov. Garancia ich tak oberá o výnosy.
Problémom je aj nízka nasporená suma. Keďže veľa ľudí platí nízke odvody aj do druhého piliera smeruje málo peňazí. Platí tu pritom, že kto málo zaplatí, ten aj málo dostane.
Vláda argumentuje aj tým, že v druhom pilieri sú ľudia, ktorí do neho nepatria. „Pritom druhý pilier sa už v minulosti viac ráz otváral a ak sú v ňom sporitelia, pre ktorých je nevýhodný, tak je to iba pre neustále zmeny v legislatíve,“ tvrdí P. Škriniar zo Swiss Life.
„Podmienky dôchodkov zo Sociálnej poisťovne sa postupne zlepšujú a druhý pilier sa znevýhodňuje. Na prvý pohľad sa tak zdá, že druhý pilier je nevýhodný. Bude to tak však iba obmedzený čas. Demografia nás dobehne tým, že počet poberateľov starobných dôchodkov zo Sociálnej poisťovne bude čoraz viac a prispievateľov do Sociálnej poisťovne bude čoraz menej. Systém v súčasnej podobe je dlhodobo neudržateľný a bude sa musieť zmeniť. Zmena bude vždy iba v neprospech poberateľov dôchodkov z prvého piliera. Nedá sa menej vybrať a viac rozdať. Kto odíde z druhého piliera, bude mať nielen ohrozený ale aj od štátu plne závislý dôchodok,“ upozorňuje analytik.
Otvorenie druhého piliera znamená, že sa každý bude môcť rozhodnúť, či v ňom zostane. Na základe toho bude poberať dôchodok z jedného alebo z dvoch zdrojov. Ak niekto vystúpi z druhého piliera, odovzdá svoje peniaze Sociálnej poisťovne a tá neskôr vypočíta dôchodok z prvého piliera, ako keby daný človek v druhom pilieri nikdy nebol. Podľa P. Škriniara je však výška tohto budúceho dôchodku veľkou neznámou.
„S istotou vieme povedať, že váš dôchodok sa nebude vypočítavať podľa súčasných pravidiel, pretože o desiatky rokov bude populačná krivka úplne odlišná než tá dnešná. Kým dnes pripadá na jedného dôchodcu 3,6 pracujúceho, o dvadsať rokov to podľa tých optimistickejších prognóz budú nanajvýš dvaja pracujúci. Zjednodušene povedané: menej ako dvaja pracujúci budú zo svojich odvodov financovať dôchodok jedného dôchodcu. A to už súčasná výška odvodov pracujúcich je pomerne vysoká. Budúce vlády budú musieť upraviť spôsob výplaty i vzorce výpočtu a je vysoko pravdepodobné, že to bude v neprospech dôchodcov. Dôchodok z prvého piliera je tak rovnako v ohrození,“ dodal P. Škriniar.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

