Saxo Bank dnes zverejnila svoj štvrťročný výhľad pre svetové trhy na 1. štvrťrok 2024 vrátane tipov na obchodovanie s akciami, devízami, menami, komoditami a dlhopismi.
Hlavné výzvy v prvom štvrťroku očami odborníkov Saxo Bank:
• Pozitívny výhľad pre akciové trhy v Indii, Mexiku, Brazílii a Vietname, ako aj pre komoditné trhy, kybernetickú bezpečnosť a obranu. Aj v roku 2024 totiž bude pokračovať obnovovanie, preskupovanie a dopĺňanie zásob.
• Podcenené akcie mega caps (akcie firiem s valuáciou nad 200 mld. USD), nakoľko umelá inteligencia vyhnala koncentráciu váh indexu S&P 500 na historické maximum, čo je neudržateľné.
• Z hľadiska ocenenia sú na tom dobre britské a európske akcie.
• Oslabenie hospodárskeho rastu, spomalenie inflácie a neisté politické prostredie vytvoria dokonalé prostredie na to, aby dlhopisy mohli prekonať výkonnosť iných tried aktív.
• Investori do dlhopisov majú možnosť zaistiť si jeden z najvyšších výnosov za posledných viac ako 10 rokov, čo cenným papierom s fixným výnosom sťažuje dosahovanie záporných výnosov, aj keď výnosy opäť mierne vzrastú.
• Zhoršujúca sa ekonomická aktivita a vysoké sadzby predstavujú hrozbu pre firemné tržby a marže. Dá sa preto očakávať, že spread podnikových dlhopisov s nižším ratingom sa bude rozširovať.
FX: Vysoko výnosné meny začnú strácať svoju príťažlivosť
• USD bude naďalej na vlne predajne rally, ktorej rozsah bude závisieť od relatívnej ekonomickej výkonnosti USA. Japonský jen a zlato majú v prostredí medvedieho dolára poháňaného výnosmi najväčší priestor na zisk. Kurz EUR/USD by mohol na začiatku Q1 zaznamenať zisky na úrovni 1,12.
• Kurz USD/JPY zostane tiež na vlne predajnej rally. Kurzy EUR/JPY a GBP/JPY by stále mohli dostať podporu, nakoľko Európska centrálna banka a Bank of England zostanú v jastrabej pozícii.
• Slabosť USD, ako aj akékoľvek náznaky otázneho oživenia čínskej ekonomiky by mohli vytvoriť priestor pre oživenie ázijských mien.
• Oživenie dopytu zaregistrujú drahé kovy, a to vďaka výhľadu na zníženie úrokových sadzieb Fedu a nižším reálnym výnosom. Zlato sa bude snažiť dosiahnuť nové rekordné maximum, pričom striebro by mohlo získať dodatočnú podporu z COP28 a zvýšených výdavkov na obnoviteľné energie.
• Platina zažije viac deficitov a napäté trhové podmienky s pravdepodobným oživením držby ETF, čo môže stlačiť diskont platiny voči zlatu o 250, čím sa jej cena dostane k 5-ročnému priemeru okolo 750 USD za uncu.
• Býčiu náladu okolo medi poháňa perspektíva deficitu dodávok v roku 2024 súvisiaca s rastúcim rizikom dodávok v čase rastúceho dopytu po zelených transformačných kovoch najmä v Číne, a dopĺňania zásob zo strany západných spoločností.
Makro: Čo sa stalo s budúcnosťou?
• Geopolitika bude naďalej významne ovplyvňovať ekonomiku a finančné trhy to poženie do čoraz väčšieho počtu hotspotov, pretože svet sa bude ďalej fragmentovať. Polarizácia medzi obyvateľmi v rozvinutom svete podporuje vzostup krajne ľavicových a krajne pravicových strán.
• Produktivita v kľúčových veciach dôležitých pre ľudské blaho zostáva sklamaním, keďže sociálne siete prinášajú spoločnosti masívne negatívny úžitok.
• Najväčšie riziko pre ekonomický výhľad predstavuje prvá polovica roka, zatiaľ čo druhá polovica prichádza so zvýšeným politickým rizikom v dôsledku volieb v USA, ktoré budú formovať geopolitiku na nasledujúce štyri roky.
Nárast populizmu: Krajne pravicové strany ovplyvnia budúcnosť
• Ekonomické dôsledky globalizácie a neoliberálnych politík spôsobili, že mnohí Európania sa cítili neistí a zraniteľní, čím vytvorilo zrelé podhubie pre populistickú rétoriku.
• Populistické strany sa vykresľujú ako obrancovia tradičných hodnôt a využívajú obavy z migrácie, kultúrnych zmien a erózie národnej identity.
• Tradičné stredové strany boli vnímané ako tie, ktoré stratili kontakt s realitou a nedokázali adresovať obavy bežných občanov. To pripravilo pôdu pre populistické strany, aby sa objavili ako „anti-establishmentová“ alternatíva.
„Kedysi svetlá budúcnosť sa preto teraz javí pochmúrnejšia ako kedykoľvek predtým. Geopolitické konflikty bez riešenia pribúdajú. Napriek všeobecnej túžbe po politickej zmene, ktorú najviac vidno v podobe vzostupu krajne ľavicových a krajne pravicových strán, sa výsledky nešťastne podobajú ako vajce vajcu. Je to preto, že väčšina politických programov neponúka nič viac ako opozerané verzie minulých návrhov na zmenu. Aj kultúrnemu životu dominujú reprízy. Produktivita v priemysle, kultúre a politike takmer vymizla,“ komentoval situáciu Steen Jakobsen, investičný riaditeľ Saxo Bank.