Na Slovensko smeruje štvrtá alternatívna taxislužba. Z ostrej konkurenciu budú profitovať bežní ľudia.

Alternatívne taxislužby a služby zdieľanej jazdy sú medzi zákazníkmi na celom svete čoraz obľúbenejšie. Keďže má táto oblasť zaujíma ako zákazníka a aj z hľadiska investičného trhu, skúsil som sa pozrieť na to, ako sa darí hlavným hráčom v oblasti zdieľanej ekonomiky v strednej Európe.

Lídrom je Uber. Bolt však obsluhuje viac miest

Aj na Slovensku sa im darí expandovať do nových miest a oslovovať tak čoraz viac zákazníkov. A podobne ako v Českej republike, aj k nám smerujú ďalšie alternatívne taxislužby, čím sa počet hlavných hráčov zvýšil na štyri.

Slovensko je veľmi limitovaný trh, aspoň čo sa týka veľkosti. Existujú traja veľkí alternatívni prevádzkovatelia, a to americký Uber, estónsky Bolt a české Liftago.

Hoci neexistujú žiadne oficiálne údaje, Uber možno považovať za lídra v oblasti alternatívnych taxislužieb, podobne ako v Českej republike. Je to aj vzhľadom na skutočnosť, že konkurenčná služba Bolt je rozšírená vo väčšom počte miest ako Uber. Uber je však v Bratislave populárny, takže má šancu osloviť väčší počet klientov. Vychádza to okrem iného z predpokladu, že obyvatelia hlavného mesta sú otvorenejší používaniu aplikácií v mobilných telefónoch.

Mimo záujmu zákazníkov nezostáva ani tretí hráč, spoločnosť Liftago. Zameriava sa však skôr na prepravu zásielok pre firemnú klientelu než na poskytovanie klasických taxislužieb.

Hoci sú všetky uvedené spoločnosti už teraz široko rozšírené, ich trhová sila je diskutabilná. Ťažkosti pri analýze trhu alternatívnych taxislužieb spočívajú v tom, že Uber ani Bolt de facto neinformujú o tom, ako sa im na miestnom trhu skutočne darí. Vieme aspoň, aké je ich geografické pokrytie.

Kým Uber sa sústreďuje na Bratislavu, Bolt pôsobí okrem najväčších slovenských miest aj vo viacerých menších lokalitách, celkovo v 17 mestách. Zo zostrujúcej sa konkurencie nakoniec profituje zákazník, preto je rast cien týchto služieb v čase dvojcifernej inflácie skôr podpriemerný.

Na trh prichádza štvrtá alternatívna taxislužba

Slovenský a český rybník alternatívnych taxislužieb sa v blízkej budúcnosti rozšíri. Už čoskoro sa Slováci budú môcť odviezť taxíkom poľskej spoločnosti iTaxi, ktorá podľa Rzecpospolita zvažuje vstup na tieto dva ďalšie stredoeurópske trhy.

Komentár analytika spoločnosti InvestaGO Matúša Mahúta