Na Slovensko plánuje prísť najväčšie poľské internetové trhovisko Allegro. V rozhovore pre české Hospodářské noviny to povedal marketingový riaditeľa Allegra Martin Komora.

Allegro Group na Slovensku už pôsobí od minulého roku, keď kúpila spoločnosť Mall Group. Tá na Slovensku prevádzkuje internetový obchod Mall.sk.

Trhovisko Allegro v súčasnosti vstupuje na český trh. Podľa M. Komoru sa už dohodli s desiatkami tisíc obchodníkov, ktorí budú prostredníctvom Allegra predávať svoj tovar. Dúfa, že časom bude cez Allegro predávať aj najväčší český obchod Alza.

Po expanzii do Česka chce Allegro ísť aj do ďalších krajín. „Chceme v prvom rade expandovať do všetkých regiónov, kde je prítomný Mall Group. Teda v Česku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvátsku plus Poľsku. Nevylučujeme ale ani vstup na ďalšie trhy. Primárne sa chceme sústrediť na strednú a východnú Európu,“ povedal M. Komora pre HN.

Nechcel povedať, ktorá krajina bude nasledovať po Česku. Pri pohľade na mapu je pravdepodobné, že by mohlo ísť práve o Slovensko. Firmy totiž často z logistických dôvodov expandujú najprv do susedných krajín. A Slovensku je okrem Česka jedinou krajinou, v ktorej pôsobí Mall Group a zároveň susedí s Poľskom. Navyše český a slovenský trh je veľmi podobný a viacerí obchodníci pôsobia v oboch krajinách. Slovenský a český Mall má okrem toho aj rovnaké vedenie. Dvaja z troch členov predstavenstva na Slovensku sú aj v predstavenstve českej firmy.

V Poľsku je Allegro najväčším hráčom v elektronickom obchode. Jeho trhový podiel sa tu blíži k 50 percentám.

Rozdiel medzi klasickým eshopom a internetovým trhoviskom je v tom, že na trhovisku predávajú viacerí obchodníci. Zákazníci tak dostanú ponuku od viacerých obchodov, čo môže tlačiť na znižovanie cien.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: