Rozšíriť podnikanie v horizonte jedného roka plánuje 17 percent oslovených podnikateľov a podnikateliek na Slovensku. Zachovať podnikanie v roku 2022 v rovnakom rozsahu ako v tom minulom, chce 60 percent firiem. O obmedzení, prerušení alebo ukončení podnikania v tomto roku uvažuje 14 percent podnikateľov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu ČSOB a spoločnosti Datank medzi 400 firmami na Slovensku.


Ak by sme sa na plány rozširovať pozreli z pohľadu veľkosti firiem, najoptimistickejšie sú tie s viac ako 50 zamestnancami. O rozširovaní podnikania v tomto roku uvažuje v priemere každá štvrtá z nich (27 %). Z pohľadu obratu uvažuje o rozšírení v tomto roku 17 percent najmenších podnikateľov (s obratom do 50-tisíc eur) a na druhej strane, presne rovnaký podiel uvažuje o obmedzení podnikania, zatiaľ čo ďalších 11 percent z nich uvažuje o prerušení činnosti.

Ak sa pozrieme na o niečo väčšie podniky, rozšíriť podnikanie v tomto roku plánuje 17 percent firiem s obratom 50-tisíc až 200-tisíc eur v porovnaní s deviatimi percentami, ktoré uvažujú o obmedzení. V prípade firiem s obratom nad 200-tisíc eur uvažuje o obmedzení pre tento rok necelých osem percent spomedzi jej zástupcov.

Prieskum zároveň ukázal, že podnikatelia sa snažia byť pripravení na prípadné ďalšie opatrenia, ktoré by pre nich znamenali obmedzenie bežného fungovania. „Najčastejšie skloňovanou odpoveďou bola tvorba väčšej finančnej rezervy, ktorú volil takmer každý tretí opýtaný alebo opýtaná. Jedna z najvýraznejších zmien, ktorú pandémia so sebou priniesla, je väčšia orientácia na on-line,“ uzatvorila manažérka segmentu pre mikro a malé podniky v ČSOB Dáša Polláková.

Podnikanie plánuje v tomto roku rozšíriť 17 % firiem, obmedzenie zvažuje 15 %
Zdroj grafu: ČSOB

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

(Inzercia)