Rakúsko zdaní kryptomeny sadzbou 27,5 percenta. Tú zaplatia ľudia aj firmy zo zisku, ktorý z kryptomien dosiahli. Daň sa bude platiť od 28. februára budúceho roku. Platiť sa má z kryptomien, ktoré ľudia kúpili od 28. februára tohto roku.

Podľa denníka Der Standard sa nového zdanenia obáva rakúsky fintech Bitpanda. Ten vyrástol práve na ponuke investovania do kryptomien. V tomto roku pridal aj možnosť investovať do akcií, ETF či drahých kovov. Jeho služby sú dostupné aj na Slovensku. V tomto roku hodnota spoločnosti Bitpanda dosiahla štyri miliardy dolárov a stala sa tak prvým rakúskym jednorožcom.

Bitpanda má problém s tým, že by musela klientom zrážať daň z dosiahnutých ziskov. „Aby sme mohli odviesť daň z kapitálových výnosov, museli by sme poznať náklady na nadobudnutie príslušných kryptografických podielov našich zákazníkov. Nerobíme to, pretože mnohí do Bitpandy prenášajú aj kryptomeny, ktoré kúpili niekde úplne inde,“ povedal pre Der Standard právny riaditeľ spoločnosti Oliver Stauber.

Nové nariadenie sa má navyše týkať len rakúskych poskytovateľov. To znamená, že Bitpanda by zostala vo veľkej nevýhode a jej klienti by si mohli jednoducho preniesť svoje kryptomeny inde.

Ak by tieto pravidlá zostali v platnosti, hrozí, že Bitpanda sa z Rakúska presťahuje. „Táto otázka momentálne neprichádza do úvahy. Ale skôr ako my stratíme milióny zákazníkov, Rakúsko stratí nás,“ tvrdí O. Stauber pre Der Standard.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: