Kedy sú Vianoce 2022? Tentokrát vychádzajú vianočné sviatky na víkendové dni. Samotný Štedrý deň bude v sobotu, Prvý sviatok vianočný v nedeľu a Druhý sviatok vianočný pripadne až na pondelok. Ľudia by tiež nemali zabudnúť na to, že počas týchto dní sú obchody zo zákona zatvorené. Nakúpiť sa bude dať len v sobotu, no v obmedzenom režime. Zároveň ide o posledné sviatky a dni so zatvorenými obchodmi v tomto roku.


Samotné tri dvi vianočných sviatkov patria medzi takmer 16 dní v roku, kedy sú prevádzky zatvorené. Výnimkou je len Štedrý deň, kedy sú obchody spravidla otvorené len do 12. hodiny. Niektoré obchodné reťazce ale zatvárajú aj skôr, napríklad o 11. hodine, prípadne niektoré prevádzky neotvoria vôbec. Cez vianočné sviatky budú otvorené len také prevádzky, kde bude predávať napríklad jeho majiteľ.

Zamestnanci tam byť nemôžu. Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené. Majiteľ sa so zamestnancami na práci počas týchto dní nemôže ani dohodnúť. Okrem vianočných sviatkov nemusia ísť zamestnanci v predaji do práce ani 1. a 6. januára, cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, ďalej 1. a 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 15. septembra, 1. a 17. novembra.

Kedy sú Vianoce 2022 a zatvorené obchody

SviatokDátum a deň
Štedrý deň*24. decembra 2022 (sobota)
Prvý sviatok vianočný25. decembra 2022 (nedeľa)
Druhý sviatok vianočný26. decembra 2022 (pondelok)
*Na Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod. (kedy sú Vianoce 2022) zdroj: Slov-lex.sk

Cez vianočné sviatky sú rovnako otvorené a pracuje sa na čerpacích staniciach, v predaji na letiskách, prístavoch, ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, v predaji rôznych cestovných lístkov či napríklad suvenírov pre turistov. Počas 8. mája, 1. septembra a 1. novembra je povolený aj predaj kvetov. Niektorí ľudia riešia zatvorené obchody na Štedrý deň aj nákupom v susedných štátoch. Ale aj u niektorých susedov majú podobné pravidlá.

Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené. Počas dní, kedy sú Vianoce 2022, sú obchody zatvorené aj v Česku. Cez Štedrý deň sú obchody napríklad v Poľsku otvorené do 14. hodiny. Prvý a druhý sviatok vianočný je bez obchodov. Rovnako je to aj v susednom Maďarsku. Rakúske obchody sú počas Štedrého dňa otvorené ako v bežný deň.

Kedy sú Vianoce 2022
Kedy sú Vianoce 2022. (Ilustračné foto: Freepik)

Obchody počas Vianoc (kedy sú Vianoce 2022):

  • Nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.
  • Obchody na Štedrý deň sú spravidla otvorené len do 12. hodiny.
  • Maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami je povolený.
  • Maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach je povolený.
  • Maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach je povolený.
  • Predaj cestovných lístkov a suvenírov je povolený.
  • Predaj kvetov je povolený len 8. mája, 1. septembra a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta je povolený 1. novembra.

Adventné obdobie sa začína v novembri

Advent je obdobie vymedzené kresťanskými pravidlami. Spravidla ide o štyri týždne pred Štedrým dňom. Advent sa tak začína 27. novembra tohto roka prvou adventnou nedeľou. Posledná adventná nedeľa je potom 18. decembra. V zásade ale platí, že začiatok adventu sa každý rok mení, vždy je to však v období od 27. novembra až do 3. decembra.

V poslednom prípade potom vychádza posledná adventná nedeľa priamo na Štedrý deň. Advent je tiež chápaný ako vymedzené obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. Pre deti toto obdobie znamená otváranie čokoládového adventného kalendára, pre dospelých zase nákup darčekov.

Počas adventného obdobia ľudia dodržiavajú množstvo tradícií, a to aj tí, ktorí nie sú veriaci. Slovo advent totiž pochádza z latinského „adventus“, čo znamená príchod Spasiteľa. Medzi najznámejšie tradície patrí otváranie adventného kalendára či zapaľovanie sviečok na adventnom venci.

Adventná nedeľaDátum
1. adventná nedeľa27. november 2022
2. adventná nedeľa4. december 2022
3. adventná nedeľa11. december 2022
4. adventná nedeľa18. december 2022
Zdroj: Podľa kalendára/advent 2022 (kedy sú Vianoce 2022)