Viaceré veľké české banky v posledných týždňoch znížili úrokové sadzby z úverov na bývanie. Informoval o tom portál HN.cz.


Napríklad ČSOB, jedna z najväčších bánk v Českej republike, znížila pri trojročnej viazanosti úrokovú sadzbu o 0,3 percentného bodu na 6,59 percenta. Podobne úrok podľa HN znížila aj UniCredit Bank. Vo Fio banke klesol úrok pri päťročnej fixácii o 0,3 percentného bodu na 5,88 percenta.

Najviac úroky znížila Moneta Money Bank. Pri päťročných viazanostiach úroky znížila o 0,7 percentného bodu a pri trojročných až o 0,8 percentného bodu. Banka sa týmto krokom mala dostať len na úroveň ostatných bánk, keďže teraz trojročný fix ponúka za 6,49 percenta.

Aj po znížení ponúkajú české banky hypotéky výrazne drahšie ako tie slovenské. Vychádza to z toho, že základná úroková sadzba Českej národnej banky (ČNB) je na úrovni 7 percent, kým základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky dosahuje 4,25 percenta. No kým ČNB už pravdepodobne nebude úroky zvyšovať, v eurozóne by mali ešte rásť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: