Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov v júli vyviezol tovar za 8,1 miliardy eur. Predstavuje to medziročný rast o 4,6 percenta. Vývoz pritom zaznamenáva medziročný rast nepretržite od januára 2023. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Naopak dovoz bol medziročne už štvrtý mesiac za sebou nižší. V júli klesol o 2,4 percenta na 7,7 miliardy eur. Export tak prevýšil import o 365,7 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to predstavuje zlepšenie o 547,8 milióna eur.

Rast vývozu najviac ovplyvnil export strojov a prepravných zariadení, kam patrí aj vývoz automobilov. Export v tomto odvetví medziročne stúpol o 13,2 percenta. „Dvojciferný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak pokračoval už siedmy mesiac po sebe, napriek tomu, že sa tempo oproti júnu výrazne spomalilo. Stroje a prepravné zariadenia v júli tvorili 61,4 % podiel na celkovom exporte. Väčšina strojov a prepravných zariadení (70,0 %) smerovala zo Slovenska na trhy EÚ,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Celkovo sa za prvých sedem mesiacov tohto roku zvýšil vývoz o 8,9 percenta na 63,7 miliardy eur. Dovoz v rovnakom období medziročne stúpol o jedno percento na 61,1 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu v prvých siedmich mesiacoch bolo preto aktívne na úrovni 2,6 miliardy eur. V minulom roku v rovnakom období bolo saldo pasívne vo výške 1,9 miliardy eur.

Slovenský export je v tomto roku zatiaľ vyšší ako import
Zdroj: ŠÚ SR

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: