Polovica samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) na Slovensku neplatí na penziu nič. Z tých, ktorí platia odvody, si až 80 % volí minimálne sumy. To znamená, že státisíce ľudí sa na starobu nedokážu finančne zabezpečiť.
Na Slovensku je viac ako 400-tisíc fyzických osôb – podnikateľov, z toho takmer 377-tisíc živnostníkov. Podľa Slovenského živnostenského zväzu je sociálne poistených len približne 49 % z nich. Analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina upozorňuje, že viac ako 200-tisíc ľudí nebude spĺňať podmienky na získanie minimálneho dôchodku, ak svoj prístup nezmenia.
Minimálna penzia je naviazaná na životné minimum a odvíja sa od počtu rokov dôchodkového poistenia. Na jej získanie je pritom potrebné odpracovať a platiť odvody aspoň 30 rokov. Pri 30 rokoch je výška minimálneho dôchodku 389,90 eura mesačne, pri 40 rokoch 458,50 eura. Aktuálna priemerná výška dôchodku je však 678,64 eura mesačne. „Znamená to, že ak človek na odvodoch príliš šetrí, na minimálnom dôchodku aj tak zásadne prerobí,“ hovorí M. Malina.
Živnostníci by sa preto mali zamyslieť, či sa im platenie minimálnych odvodov oplatí. Ak si platia nízke odvody, mali by si peniaze odkladať inde, ideálne investovať. „Ak by si chcel živnostník vykryť do budúcnosti výpadok 289 eur mesačne, čo je zaokrúhlený rozdiel medzi priemerným a minimálnym dôchodkom pri 30 ročnom penzijnom poistení, stačí mu investovať 23 eur mesačne v období 40 rokov,“ uvádza M. Malina.
Dôležitý je aj faktor inflácie. Peniaze v čase strácajú na hodnote, takže je potrebné odkladať si viac, aby sa udržala kúpna sila úspor. „Čím skôr človek začne, tým lepšie. Nielenže mu bude stačiť odložiť si mesačne nižšiu sumu, no významne zníži riziko, že na investícii prerobí.,“ dodáva M. Malina.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: