Maloobchodné tržby v máji tohto roka klesli o 8,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR, podľa ktorého výsledok odvetvia negatívne ovplyvnil najmä deväťpercentný pokles tržieb nešpecializovaných predajní, kam sú zaradené hypermarkety a supermarkety.


V dvojcifernom poklese boli aj tržby v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť o takmer 19 percent, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky.Zníženie zaznamenali aj tržby v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napríklad s obuvou, textilom či drogériou o viac ako 12 percent.

Od horšieho výsledku podľa štatistikov uchránil maloobchod viac ako tretinový rast tržieb predajní pohonných látok. O viac ako 17 percent sa zvýšili tržby ešte špecializovaným predajniam s počítačmi a komunikačnou technikou.

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne zvýšili o 11,5 percenta, veľkoobchod mal nižšie tržby od 7,2 percenta, tržby reštaurácií a pohostinstiev medziročne narástli o 11,2 percenta a tržby v ubytovaní o 16 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: