Po tom, čo minulý mesiac hľadal holandský referenčný plyn TTF podporu okolo 100 EUR/MWh, dnes sa obchoduje o 10 % drahšie na úrovni 130 EUR/MWh. „Spôsobilo to najmä varovanie od Gazpromu, že obmedzení tranzitu plynu cez Ukrajinu, cez jeden z dvoch plynovodov, ktoré sú stále v prevádzke. Napriek tomu, že objem ruského plynu dopravovaný cez ropovod do Európy medziročne klesol o 79 % na 70 miliónov metrov kubických za deň, celkový tok plynu do Európy klesol len o 16 % na denných 693 mil. kubických metrov, najmä vďaka 136 percentnému nárastu dovozu LNG,“ vysvetľuje Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Ceny plynu dnes vzrástli, no trh zatiaľ neočakáva výraznejší vzostup počas zimy

Trh tiež podľa neho skúša spracovať vplyv plynového cenového stropu navrhovaného EÚ vo výške 275 EUR za megawatthodinu, ktorý má chrániť spotrebiteľov. Úroveň je síce vysoko nad aktuálnou cenou, ale pod maximami z minulého leta, keď cena holandského referenčného plynu TTF pokorila hranicu 300 EUR. Ak bude schválený, tento nástroj sa aktivuje len vtedy, ak futures TTF prekročia 275 EUR v priebehu dvoch týždňov a rozdiel medzi cenami TTF a skvapalneného zemného plynu (LNG) bude väčší ako 58 EUR počas 10 obchodovacích dní.

Dokonca ani v lete na vrchole krízy cena nevydržala nad referenčnou úrovňou celé dva týždne, čo hovorí, že ak by aj bol tento nástroj fungoval už vtedy, nebol by aktivovaný. To vyvoláva otázniky o funkčnosti navrhovaného stropového mechanizmu, ktorý, ak ho schvália krajiny EÚ, bude k dispozícii od 1. januára 2023 na jeden rok.

Správa o cenovom strope napriek tomu vyvolala obavy z možného skreslenia cenových signálov a zníženia likvidity trhu, čo môže ohroziť ponuku. Môže totiž motivovať dodávateľov oneskoriť predaj,“ hovorí Ole Hansen. Vo všeobecnosti mierny a neskorý nástup zimy a silné toky LNG na starý kontinent spôsobili, že zásoby sú takmer plné, pričom ročná sezóna čerpania sa začala o 3 týždne neskôr ako zvyčajne.

Podľa odborníka Saxo Bank si trh počas tejto zimy zachováva optimistický pohľad na ceny. Plyn na mesiac február, teda obdobie s najvyšším dopytom, sa obchoduje len o 9 EUR/MWh nad decembrovým kontraktom, teda za 139 EUR/MWh. „Dokonca sa aj zima 2023/24 v trvaní od októbra do marca dá zahedgovať pod úrovňou 140 EUR/MWh. Skutočná cena počas budúcej zimy bude však ovplyvnená aj súčasnou a tým, koľko plynu zostane v skladoch na jar,“ dodáva.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank