Európske akcie tento rok vzrástli o 14 % v porovnaní s 8,5 % v prípade amerických akcií. Rovnako, európske akcie sú na tom lepšie aj pri pohľade na zisk pripadajúci na akciu, ktorý v prípade akcií zo starého kontinentu dosahuje 13,2-násobok v porovnaní s 18,5 násobkom v USA. Nebyť hype-u okolo umelej inteligencie, rozdiel by bol ešte väčší. Mnohí investori z USA sa preto snažia diverzifikovať svoju expozíciu v USA s väčšou váhou do Európy a Japonska.

Z maximálnych úrovní akcií koncom roka 2021 klesli americké akcie o 11 %, zatiaľ čo európske akcie stratili len 3 %. Pozitívnejšie sú aj očakávané výnosy a vyhliadky ziskovosti, ktoré taktiež rastú rýchlejšie v Európe ako v Amerike. „S rozbehnutou diskusiou o dlhovom strope USA, ktorá pravdepodobne povedie ku kompromisu so znížením deficitu USA, by sa rok 2023/24 mohol stať obdobím nižších vládnych impulzov pre rast v USA v porovnaní s Európou,“ vysvetľuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Európske akcie "hviezdia" v porovnaní s americkými
Americké vs európske akcie | Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Európske spoločnosti dokážu navyše rásť s menším fiškálnymi impulzmi v porovnaní so Spojenými štátmi, kde fiškálny deficit dosahuje okolo 7 % HDP, zatiaľ čo Európa je bližšie k 3,5 %. „Vojna na Ukrajine urýchlila dve hybné sily v Európe – zelenú transformáciu, ktorá poháňa najväčšiu elektrifikáciu, akú kedy svet videl, a zdvojnásobenie armádnych výdavkov, čo pozitívne rozhýbe európsky priemysel,“ hovorí odborník Saxo Bank.

Európske akciové hviezdy v roku 2023

Kým americký akciový trh poháňajú technológie a zdravotníctvo, európsky akciový trh je viac diverzifikovaný medzi spotrebiteľský sektor, zdravotnú starostlivosť, financie a energetiku. Hviezdia aj luxusné značky. Spomedzi nich vedie francúzsky luxusný gigant LVMH,  ktorý ukazuje reakciu investorov na opätovné otvorenie Číny. „Okrem luxusných akcií existujú tri firmy v oblasti zdravotnej starostlivosti (Novo Nordisk, Novartis a AstraZeneca), ktoré pomohli európsky akciový index potiahnuť tento rok vyššie. Akcie zdravotnej starostlivosti majú neuveriteľne vysokú kvalitu a obranné vlastnosti, po ktorých je vysoký dopyt v časoch neistoty ohľadom ekonomiky a inflácie,“ hovorí akciový stratég. Procyklický boom v infraštruktúre, zelená transformácia a znižovanie rizika dodávateľských reťazcov naopak priniesli výhody priemyselným a polovodičovým spoločnostiam ako ASML, Siemens a Schneider Electric.

V rebríčku top 20 firiem s najlepšou výkonnosťou v roku 2023 nájdeme aj európske banky ako HSBC a UniCredit. „Aj keď došlo ku krátkej bankovej kríze v dôsledku zlyhania Silicon Valley Bank, okrem fúzie medzi UBS a Credit Suisse sa v Európe v podstate neprejavila,“ dodáva P. Garnry.

Európske akcie "hviezdia" v porovnaní s americkými

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank