Komodity závislé od dodávok z Ruska a Čierneho mora výrazne vzrástli počas posledných 24 hodín po tom, čo Putin oznámil plány na zintenzívnenie vojny na Ukrajine. Európske ceny zemného plynu sa pohybujú späť nad hranicou 200 eur za MWh, pričom cena za naftu je tiež predmetom ponuky. Rovnako znepokojujúci je nový nárast cien pšenice na burzách v Chicagu a Paríži, pričom sa obchodníci obávajú, že vývozný koridor z Ukrajiny podporovaný OSN môže byť ohrozený,. Tým by sa znížila ponuka na svetovom trhu, ktorý je už znepokojený dostupnosťou pšenice s vysokým obsahom bielkovín.

Čoraz zúfalejší a tým aj nebezpečnejší ruský prezident nariadil mobilizáciu rezervných jednotiek na „ochranu“ ruskej územnej celistvosti. Medzi územia, ktoré by Putin rád videl, patria samozvané republiky Luhansk a Doneck a Moskvou kontrolované regióny v Záporoží a Cherson, kde budú ľudia v najbližších dňoch hlasovať o tom, či sa stanú súčasťou Ruska.

Správy a hrozba eskalácie vojny poslali moskovský index MICEX nadol o viac ako 10 % a oslabili euro, ktoré už bolo pod istým tlakom pred dnešným očakávaným zvýšením sadzieb od americkej centrálnej banky o 75 až 100 bázických bodov. Komodity závislé od dodávok z Ruska a čiernomorského regiónu reagovali vyšším obchodovaním s osobitným zameraním na plyn, naftu a v neposlednom rade pšenicu.

Komodity súvisiace s Ruskom reagujú na správy o mobilizácii
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Futures na pšenicu v Chicagu a v Paríži sa po Putinovom vyhlásení mobilizácie obchodujú výrazne vyššie. Referendum a anexia oblastí kontrolovaných Ruskom by pravdepodobne ešte viac zvýšili napätie s Európou a USA a zároveň by vyvolali ďalšie pochybnosti o dodávkach obilia z oblasti Čierneho mora, najmä o exportnom koridore z Ukrajiny sponzorovanom OSN, ktorý nedávno pomohol zmierniť problémy s dodávkami pšenice a slnečnicového oleja.

Ukrajinský export pšenice dosiahol v auguste 883 000 ton, je to však stále výrazne menej, než minuloročných 3,65 milióna ton, aj pod dlhodobým priemerom okolo 3,1 milióna ton. September je zvyčajne najrušnejším mesiacom pre ukrajinský export s priemerným objemom 3,3 milióna ton, ktoré sa v posledných rokoch prepravili. Avšak s množstvom obilia, ktoré ešte zostalo v sýpkach, aj keď v dôsledku značne zníženej úrody ovplyvnenej vojnou, by eskalácia napätia mohla ovplyvniť schopnosť dodávať pšenicu na globálny trh. Ten trápia obavy o zásobovanie pred zimou na severnej pologuli a trojitým meteorologickým prepadom La Nina, ktorý výrobcom komplikuje život na južnej pologuli, najmä v Austrálii.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank