Meď je kľúčovým materiálom v mnohých priemyselných segmentoch, jej cena môže ísť nahor.

Teraz sa určite pýtate, prečo by mohol byť práve tento kov zaujímavou príležitosťou na investovanie. Meď je jednou z najdôležitejších komodít pre všetky oblasti. Je nevyhnutná pre elektrické siete,  elektrické vozidlá až po technológie obnoviteľných zdrojov energie. Úloha medi v hospodárstve je naozaj kľúčová.

Zásadné postavenie medi v hospodárstve

Tento kov sa stal obľúbený pre jeho pre jedinečné vlastnosti v stavebníctve, infraštruktúre, či obrane. Jednou z výborných vlastností medi je jej odolnosť voči korózii a preto ju nájdeme v potrubiach a vodovodných rozvodoch. Kľúčová vysoká elektrická vodivosť zaradila meď medzi obľúbený materiál na výrobu elektrických vodičov a káblov. Nezaobídu sa bez nej energetické technológie, ako sú veterné farmy, či solárne panely. Tu sa už dostávame pomaly k dôvodom prečo bude meď pravdepodobne jednou z najžiadanejších komodít v nasledujúcich rokoch.

Najnovšie prognózy hovoria o tom, že deficit medi sa začne dostavovať práve tento rok. Výpadok dodávok medi by mohol byť indikátorom toho, že globálne inflačné tlaky sa budú zhoršovať a príchod recesie nezastavíme. Pretrvávanie nedostatku kľúčového kovu sa predpokladá približne do roku 2030, pravdepodobne však dlhšie.

Dôvody nedostatku medi

Jedným z prvých dôvodov globálneho nedostatku medi je nevyspytateľnosť dodávateľských tokov v Južnej Amerike. Neustále nepokoje v Peru spôsobujú nedôveru v odberateľoch, pretože krajina má 10 % podiel na celosvetových dodávkach medi. Práve obchodovanie s komoditami je obzvlášť citlivé na akékoľvek politické nepokoje, pretože veľakrát hrozí zatvorenie ťažobných lomov.

Práve spoločnosť Glencore, ktorá sa nachádza v Peru v januári prerušila prevádzku vo svojej bani na meď Antapaccay kvôli protestom. Ďalší kľúčový dodávateľ komodity je Čile. Táto krajina je najväčším svetovým producentom medi a jej podieľ na globálnych dodávkach je 27%. Aj z tejto krajiny sme zaznamenali pokles dodávok. V neposlednom rade sa pod nedostatok podpísal zvýšený dopyt, ktorý je zapríčinený transformáciou v energetike.

Reakcie na trhu

Ak sa pozrieme spätne, tak futures na meď vykázala v minulom roku cca 15 % stratu.  Na začiatku roka 2023 začala hodnota stúpať o takmer 11 %, čo je najlepší celoročný výkon od roku 1980.  V posledných dňoch sme však mohli pokles futures na meď smerom k 4 dolárom za libru, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri týždne. Ukončenie politiky „zero Covid“ by však mohlo mať pozitívny vplyv na ceny medi. Uvoľnenie opatrení v Číne bude poháňať nasledovné mesiace dopyt po komoditách. Medi na začiatku roka pomohlo aj klesanie amerického dolára a spomaľenie zvyšovania úrokových sadzieb v USA.

ProfitLevel-Zarska-Dopyt po medi stupa, jej cena rastie
Výkonnosť Futures medi za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej