Ceny elektriny sú v Európe deväťkrát vyššie ako je historický priemer od roku 2007. Môže za to nedostatok investícií v uplynulom období a prerušenie väzieb na ruské dodávky. Podľa posledného ročného štatistického prehľadu World Energy od BP je svetový dopyt po energiách teraz vyšší ako bol pred pandémiou a používanie fosílnych palív kleslo v porovnaní s obdobím pred piatimi rokmi len mierne. „Stále žijeme v ekonomike založenej na fosílnych palivách. Veci sa časom zmenia a podiel fosílnych palív bude pravdepodobne klesať, ale predstava, že svet môže prejsť zelenou transformáciou a kompletnou elektrifikáciou založenou na obnoviteľných zdrojoch energie, je naivná,“ hovorí Peter Garnry zo Saxo Bank. Investori by mali podľa neho pamätať aj na to, že zmenu v dopyte po primárnej energii poháňajú väčšinou krajiny, ktoré nie sú členmi OECD a že obnoviteľná energia sa nateraz neškáluje dostatočne rýchlo.

„Pre náš energetický problém neexistuje jedno zázračné riešenie. Musíme prejsť na diverzifikáciu energií a nespoliehať sa príliš na jeden zdroj,“ vysvetľuje riešenie Garnry. Dodáva že spoliehanie sa Nemecka na zemný plyn sa ukázalo ako krehká voľba. Dokonca aj francúzska stávka na jadrovú energiu sa ukázala byť riskantná v dôsledku korózie a teraz aj vysychania riek.  Nedávny návrh zákona o klíme a daniach v USA tiež pripúšťa, že ropu a plyn budeme potrebovať dlhšie, ako sa pred tromi rokmi očakávalo. „Kvôli súčasnej energetickej kríze je pravdepodobné, že obe – obnoviteľné energie, ako aj  energia z fosílnych palív budú dobrými investičnými príležitosťami,“ dodáva. Obnoviteľná energia predstavuje v tomto roku tretí najvýkonnejší investičný  tematický kôš Saxo Bank, zatiaľ čo kôš komodít (ktorý zahŕňa ropné, plynárenské a ťažobné spoločnosti) je na tom absolútne najlepšie.

Na energetickú krízu neexistuje jedno zázračné riešenie. Riešením je diverzifikácia
Zdroj: Saxo Bank

Už pred pandémiou sa veľa hovorilo o ekologickej transformácii, ktorá zahŕňa budovanie obnoviteľných zdrojov energie a elektrifikáciu ekonomiky s cieľom znížiť uhlíkové emisie. Prechod dopravného sektora na elektrinu či zelené palivá, zmena vykurovania zo zemného plynu na obnoviteľnú energiu pomocou tepelných čerpadiel sú však veľmi náročné. „Náš životný štýl je posledných 300 rokov veľmi naviazaný na fosílne palivá. Prestrihnúť väzbu medzi vytváraním bohatstva a emisiami je pravdepodobne najväčšou úlohou, akú si ľudstvo kedy stanovilo,“ dodáva Garnry .

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank