Prehlbujúce sa slabé dáta nemeckej výroby, ktoré potvrdil aj júlový prieskum Mníchovského Inštitútu pre ekonomický výskum IFO

Slabé čísla z prieskumu bankových úverov, ktoré zverejnila v stredu ECB

Nad Európou sa zmráka, a to v čase prudko stúpajúceho kurzu eura. Čo to znamená?

Najnovšie dáta ukazujú prehlbujúcu sa  „blbú náladu“ v eurozóne, najmä v Nemecku. Najnovší nemecký prieskum IFO potvrdil horší než očakávaný pokles v hodnotení súčasnej situácie, ktoré sa znížilo na 91,3 z 93,7 v júni (očakávania boli pritom na hodnote 93,0). Prognózy ohľadne budúcnosti sú o niečo pozitívnejšie ako sa očakávalo a to na úrovni 83,5 oproti očakávaným 83,4. Je to ale stále pokles v porovnaní s revidovanou hodnotou na úrovni 83,8 v júni.

Možno ešte horšou správou sú údaje štvrťročného prieskumu bankových úverov Európskej centrálnej banky, ktoré ukázali rekordný pokles dopytu po podnikových úveroch. Ten je dokonca najnižší od roku 2003, kedy sa začal prieskum zverejňovať. Dopyt po hypotékach a spotrebiteľských úveroch tiež klesol. Približne 14 % bánk ďalej sprísnilo úverové štandardy, kým v prvom štvrťroku to bolo 27%, pričom banky zaznamenali zhoršený prístup k financovaniu.

V reakcii na tieto správy sa euro miestami obchodovalo mierne nižšie pri nových miestnych minimách. Nie je žiadnym tajomstvom, že ECB v poslednom čase stiahla svoje jastrabie pazúry a očakávania týkajúce sa budúcnosti v porovnaní s USA rapídne klesli. Rozpätie výnosov očakávaných o dva roky v EÚ a USA je takmer na najnižšej úrovni od novembra. Parita 10-ročných nemeckých a amerických výnosov sa tiež blíži k svojim tohtoročným minimám. Napriek tomu to kurzom EUR/USD pohlo iba mierne. Prečo nie je kurz nižšie? „Nie je to len o rozdieloch v úrokových sadzbách, ale hlavne o faktoroch, akými sú sentiment a „dolárový úsmev“ uprostred ktorého sa trhy nachádzajú. Je to paradigma, ktorá naznačuje, že pokiaľ Fed nebude na vojnovej ceste so sprísňovaním menovej politiky a trhy sú vo všeobecnosti spokojné, americký dolár má len malú šancu na rally. K tomu, aby sme dosiahli obrat v kurze EUR/USD a vrátili sa späť pod úroveň 1,1000, pravdepodobne potrebujeme vidieť rozhodnejší obrat smerom k nižšiemu rizikovému sentimentu,“ hovorí John Hardy, ktorý vedie oddelenie FX stratégie v Saxo Bank.

John Hardy, Forexový analytik Saxo Bank