Ak máme na pamäti rekordnú hospodársku stratu Všeobecnej zdravotnej poisťovne na Slovensku, je o to prekvapujúcejšou informáciou, že celosvetovému rebríčku firiem s najvyššou trhovou hodnotou v celom sektore zdravotníctva a zdravotných služieb dominuje práve zdravotná poisťovňa. Americká zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group (UNH) má vyššiu trhovú hodnotu ako ktorákoľvek z obrích farmaceutických spoločností ako Pfizer, Johnson & Johnson či AstraZeneca. Tajomstvo jej úspechu spočíva v rozsiahlom servise pre pacientov, ako aj podnikaní v USA aj na mnohých trhoch Latinskej Ameriky.

Poisťovňa, ktorej valuácia narástla o 300-tisíc percent


Poisťovňa UnitedHealth Group má aktuálne trhovú kapitalizáciu 451,31 miliardy USD. Po oznámení hospodárskych výsledkov za druhý štvrťrok 2023, ktoré prekonali očakávania, jej akcie narástli o 7,2 %. Ak sa pozrieme na medziročné výsledky, tržby poisťovne vzrástli o 16 % na 92,9 miliardy USD, čím prekonali odhady analytikov na úrovni 90,6 miliardy USD.

UNH nadviazala výsledkami za druhý štvrťrok 2023 dlhodobý, pozitívny trend. Preto nebolo prekvapením, že investori zareagovali nákupmi akcií a tieto opäť zvýšili svoju hodnotu. Rastový trend je v prípade UnitedHealth Group jasný: za ostatných 5 rokov sa cena jej akcie zvýšila o 87,42 %. Nehovoriac o zhodnotení od prvého uvedenia akcií na trh v roku 1984, ktoré dosiahlo astronomických 334 831 %.

Svoren-ApmeFX-V hodnote predbehla najvacsie farmaceuticke firmy zdravotna poistovna UnitedHealth Group

Pohyb ceny akcií firmy UnitedHealth Group za posledných 5 rokov (Zdroj: Tradingview)

Zaujímavosťou je, že UNH patrí prvá pozícia v ETF fondoch „iShares“ veľkej investičnej skupiny BlackRock s podielom 22,2 percenta.  Tieto ETF fondy sa špecializujú práve na amerických poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotného poistenia, diagnostiky a špecializovanej liečby. Aj tento fakt ukazuje vysokú dôveru trhov v ďalšie úspechy poisťovne.

Zdravotné poistenie s vysokou cenou

Okrem „štandardnej“ agendy poisťovne prispeli k dobrým UNH aj dvojciferné zisky divízie Optum, ktorá sa špecializuje na koordináciu starostlivosti o pacientov, zlepšovanie cenovej dostupnosti lekárskej starostlivosti, analýzu trendov nákladovosti a zabezpečovanie plynulosti v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Samotná poisťovňa je skutočný gigant a ako najväčšia americká zdravotná poisťovňa z hľadiska trhovej kapitalizácie, tržieb a zisku sa stará o rekordne veľký kmeň 70 miliónov poistencov. To všetko obnáša spoluprácu s 1,3 milióna lekárov a 6,5 tisíca nemocníc. Tieto čísla dosiahla postupne od založenia v roku 1977 a postupného rozšírenia z materského trhu v USA do Latinskej Ameriky. Dnes do jej portfólia patrí množstvo menších poisťovní a celkovo poisťovňa zamestnáva viac ako 125-tisíc ľudí.

Americký trh zdravotného poistenia je špecifický, keďže nie je postavený na verejnom, povinnom systéme, ako sme na to zvyknutí v Európe, ale na individuálnom poistení. Popri niekoľkých mamutích spoločností, ktorí majú zdravotné poistenie ako benefit, si drahú poistnú ochranu môžu dovoliť len lepšie zarábajúci obyvatelia. Aj tento faktor zvyšuje príjmy poisťovní a zabezpečuje aj dostatok peňazí pre zdravotnícky systém a odmeňovanie lekárov. Poisťovni UnitedHealth Group sa tento model podarilo preniesť aj do ďalších krajín na kontinente a rekordne narásť. Bude zaujímavé sledovať, či sa na tomto princípe niečo do budúcna zmení a či to ohrozí situáciu amerických poisťovní. Zatiaľ to tak nevyzerá, pretože Obamacare, na USA revolučná zdravotnícka reforma demokratického prezidenta zavádzajúca povinné poistenie, skončila neúspechom. A ďalšie revolučné počiny na tomto poli zatiaľ nevidno.

Komentár hlavného analytika ApmeFX Petra Svoreňa