Generatívne modely AI, ako je ChatGPT a ďalšie, sú aktuálne v kurze a výrazne ovplyvňujú sektor technologických firiem. Medzi najvýraznejších víťazov tohto trendu patrí výrobca čipov Nvidia. Ten sa spomedzi všetkých producentov hardvéru najlepšie pripravil na novú éru v znamení AI. A najnovšími inováciami len potvrdzuje svoju ambíciu dominovať hardvérovému segmentu AI.

Nový nástroj pre vývoj AI

Reč je o novom riešení v podobe nástroja Nvidia AI Workbench. Ide o ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a LLM na pracovných staniciach a následne ich škálovať prakticky do akéhokoľvek dátového centra, verejného cloudu alebo cloudu Nvidia DGX.

Zjednodušené používateľské rozhranie nástroja Workbench umožňuje spoluprácu medzi projektovými tímami v oblasti AI, ako aj prirodzený prístup k obľúbeným úložiskám, ako sú Hugging Face, GitHub a Nvidia NGC. Vývojári  disponujúci počítačom alebo pracovnou stanicou s grafickou kartou Nvidia RTX budú môcť pracovať s týmito generatívnymi modelmi na svojich lokálnych počítačoch, ale v prípade potreby môžu svoj výkon rozšíriť aj o zdroje dátových centier a cloud computingu.

Ďalšie riešenia pre vývoj AI v podaní Nvidie

Nvidia v oblasti AI riešení napreduje veľmi dravo. Okrem platformy Workbench prišla s riešením Nvidia ACE pre herné konzoly a nedávno tiež oznámila štvrtú iteráciu svojej softvérovej platformy Nvidia AI Enterprise, ktorá ponúka nástroje na adopciu a customizáciu generatívnej AI. Nvidia AI Enterprise sa skladá z viacerých nástrojov vrátane Nvidia NeMo, čo je „cloud-native framework”umožňujúci používateľom vytvárať a nasadzovať veľké jazykové modely (LLM), ako sú ChatGPT od OpenAI alebo Bard od Googlu.

Vďaka spolupráci vyššia bezpečnosť dát

Ďalšou výraznou správou je ohlásená spolupráca medzi firmami Nvidia a Snowflake, ktorá umožní firemným zákazníkom pomocou „Snowflake Data Cloud“ vkladať proprietárne údaje do veľkých jazykových modelov a prispôsobovať ich vlastným potrebám. Firmy tak budú môcť trénovať a dolaďovať generatívne AI chatboty bez toho, aby museli citlivé dáta presúvať mimo priestorov vlastnej firmy. Týmto riešením zákazníci Nvidie získajú plnú kontrolu nad svojimi veľkými data súbormi a zachovajú si maximálnu dátovú bezpečnosť. Súbežne sa im znižujú režijné náklady na tento typ operácií.

Akcie Nvidie extrémne rastú

Nvidia rozhodne patrí medzi víťazov nástupu AI ako najnovšieho impulzu pre rast technologického sektora. Za posledných päť rokov zaznamenala Nvidia signifikantný nárast ceny akcií o 585,94%.

Ozios-Austera-Nvidia je doterajsi vitaz pretekov v oblasti umelej inteligencie

Vývoj akcií spoločnosti NVIDIA Corp v priebehu piatich rokov. Zdroj: tradingview.com

Pritom len od začiatku tohto roka k dnešnému dňu akcie Nvidie získali na hodnote 194,61%. V najnovšej predikcii 32 analytikov z Wall Street predstavovala mediánová očakávaná cena v priebehu ďalších 12 mesiacov 506,72 dolárov s maximálnym odhadom 600 USD a najnižšou predikovanou sumou 390 USD. Zdá sa, že trhy naďalej výrazne dôverujú kombinácii AI ako kľúčovej technológii budúcnosti a top pozícii Nvidie medzi výrobcami hardvéru a poskytovateľovi služieb na podporu vývoja AI riešení.

Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru