Bankový sektor v posledných týždňoch neprojektuje stabilitu. Práve naopak, aj keď najväčšie problémy centrálne banky a vlády zažehnali, neistota zostáva. Investori po týchto zlyhaniach stratili minimálne sčasti dôveru v banky a tradičný finančný systém, a s týmto sa ruka v ruke spustil presun väčšieho množstva peňazí práve z bánk do uznávaných kryptomien. Digitálne aktíva sú zase v móde a je možné, že to tak ešte istú dobu zostane.

Výsledkom je, že v priebehu jediného marcového týždňa „vystrelil“ Bitcoin (BTC) o vyše 30 % a za celý mesiac marec narástol celkovo o 45 %. V rovnakom čase sa darilo aj ostatným kryptomenám. Ripple (XRP) poskočila o 40 % a Ethereum (ETH) a Cardano (ADA) o 30 %.

Zlomový moment v bankovom sektore

Ak by ste sa náhodou v poslednej dobe finančnému trhu veľmi nevenovali, máme pre vás rekapituláciu. Po rýchlom kolapse banky Silicon Valley Bank (SVB) kvôli bankovému „runu“ (čo je snaha rýchlo a masovo vyberať svoje úspory z účtov) skončila banka 10. marca oficiálne svoje fungovanie. Toto je historický neúspech, keďže ide o druhé najväčšie zlyhanie banky v dejinách Spojených štátov od celosvetovej recesie v roku 2008.

Pád, ktorý netrval ani 48 hodín, sa odštartoval, keď SVB zverejnila, že vzhľadom na vysoké inflačné tlaky a agresívnu menovú politiku potrebuje na udržanie svojich operácií získať 2,25 miliardy dolárov v akciách. Táto požiadavka nepriniesla dodatočný kapitál, naopak, investorov to podnietilo, aby stiahli svoje prostriedky uložené v banke. To spôsobilo, že cena jej akcií sa prepadla o 60 % v priebehu jedného dňa. Kolaps SVB zhoršil názor na spoľahlivosť bánk, čo sa odrazilo na neočakávaných stratách bánk Signature Bank a Silvergate Bank.

Kopili sa bolestivé problémy a zdalo sa, že sa schyľuje takisto k veľkému kryptomenovému pádu. Keďže USDC spoločnosti Circle (ide o takzvaný stablecoin napojený priamo na americký dolár) bol značne vystavený vplyvu banky, stratil svoju väzbu na dolár, a tým prišiel o 10 % svojej hodnoty, čo viedlo k dominovému efektu, ktorý zasiahol ďalšie stablecoiny, najmä DAI a USDD.

Neistota v bankovom sektore sa následne rozšírila zo Spojených štátov po celom svete. Napríklad švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse utrpel úder, ale bolesť pociťujú aj ďalšie veľké banky.

Investície sa presúvajú z bánk a do kryptomien

Je to ako vírus: strach medzi investori a inštitúciami sa vždy veľmi rýchlo šíri. Typické symptómy sú pesimizmus, pochybnosti a neistota. U „pacientov“ – čiže individuálnych investorov, obchodník a korporácií vo finančnej džungli, ale aj iných priemysloch – sú tieto príznaky očividné. V daný moment vlastne bezpečné a spoľahlivé banky, ktorým sme dovtedy verili, akoby mávnutím čarovnej paličky stratili svoje charakteristické vlastnosti, vďaka ktorým dlhodobo fungujú, čiže finančnú bezpečnosť, istotu a stabilitu.

A ako to ovplyvnilo trh s kryptomenami? Investori do kryptomien stiahli z USDC za tri dni celkovo takmer 3 miliardy USD, pričom podľa údajov CoinGecko spadla cena až na 0,88 USD. Hoci mnohí verili, že to znamená začiatok ďalšieho utrpenia na kryptomenových trhoch, zdá sa, že prízrak krachu burzy FTX je v súčasnosti už ďaleko za nami a investorov v tejto situácii nijako neovplyvnil.

Zvratom v príbehu je, že sľúbená finančná podpora spoločnosti Circle a regulačné orgány v Spojených štátoch zaistili, že vklady do SVB sú v bezpečí, keďže Federálny rezervný systém spustil podporný program s rozpočtom 25 miliárd dolárov, ktorý by mal pomôcť americkým bankárom v problémoch. USDC sa opätovne naviazal na dolár a kryptomenoví nadšenci boli ochotnejší investovať do kryptomien ako alternatívy k aktívam denominovaným vo fiat mene. Pozitívny vplyv na ceny kryptomien bol očarujúco bezprostredný.

Kryptomeny môžu (ale aj nemusia) zažiť extrémne rastový rok

Je jasné, že všetky finančné inštrumenty so sebou nesú isté riziká, ktoré môžu byť veľké alebo malé v závislosti od všeobecných podmienok na trhu a špecifických podmienok tykajúcich sa daného aktíva. Pre akcie bánk dnes platí, že sú vnímané ako relatívne riskantné. Je skutočne iróniou, že veľké kryptomeny paralelne dôveru získali a zdá sa, že po rokoch „vnímania cez prsty“ sú dnes pre mnohých spoľahlivou možnosťou investície.

To, že bežal súboj medzi tradičnými finančníkmi a magnátmi v oblasti digitálnych aktív, bolo jasné dlhodobo, ale v marci prišla prehra v tejto bitke pre bankový sektor a triumf pre kryptomeny. Ak inflačné tlaky povolia a ekonomika znovu nájde stabilitu, trh s kryptomenami by mohol zažiť jeden zo svojich najlepších rokov plný obnovenia dôvery a rastúcej ochoty investovať do kryptoaktív.

Samozrejme, aj tradičné finančné inštitúcie môžu pri priaznivom vývoji ekonomík zažiť obnovenie dôvery, keďže regulačné orgány a finančníci venovali svoj čas a zdroje podpore krachujúcich bánk a iniciatívy jednotlivcov a korporácií investovať do tradičného finančného systému. Zároveň ďalšie problémy ďalších bánk môžu tento moment oddialiť.