Ceny benzínu aj nafty druhý týždeň za sebou výrazne zdraželi. Najpredávanejší 95-oktánový benzín je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom drahší o 3,4%. Je tak na najvyššej úrovni od novembra minulého roka.


Benzín s číslom 98 išiel hore o 0,056 EUR, teda o 3,04%. Cena 95-ťky je v porovnaní so začiatkom roku vyššia asi o 14% a 98-čky zhruba o 13%. Cena nafty je v porovnaní so začiatkom roku stále nižšia a to o -3,5%. V 31.týždni (do 6.augusta) sa jej cena v maloobchodnej sieti v priemere zvýšila o 3,78%. V priemere tak stál benzín 95-ťka 1,703 EUR a v porovnaní s cenou ktorú sme platili pred rokom (1,784 EUR) je to ešte stále asi o -4,5% menej. Nafta je v medziročnom porovnaní stále výrazne lacnejšia a to o -14%.

Ceny ropy na svetových trhoch tlačia na rast maloobchodných cien. Dôvodom bolo obmedzovanie ponuky zo strany niektorých členov OPEC+ skupiny ako Saudská Arábia alebo Rusko. Ďalším faktorom bol pokles zásob v USA. Ďalší týždeň by sa mohol rast cien na pumpách spomaliť a v lepšom prípade aj zastaviť.

Cena komodity je výrazne volatilnejšia a iba za posledný mesiac zdražela asi o 10%. O ďalšom vývoji na maloobchodných totemoch domácich púmp môžu rozhodnúť najbližšie dni. Zdá sa však, že najväčší nápor na rast cien by mohol byť nateraz za nami.

Vývoj ceny ropy Brent za posledný mesiac (USD/barel)

Pohonné hmoty výrazne zdraželi
Zdroj: Bloomberg

Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB