Odvetvie polovodičov sa zatraktívňuje. USA, Európa a Taiwan sa predbeiahjú, kto poskytne vyššie daňové stimuly. “To bude mať dôsledky pre celé odvetvie, pretože to znamená atraktívnejšie investičné a daňové nastavenie, ktoré bude pre akcionárov z dlhodobého hľadiska pozitívne,” hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. 

Americký polovodičový zákon (CHIPS Act) je najväčším počinom priemyselnej politiky od čias druhej svetovej vojny, ktorá pripravuje pôdu pre vytvorenie domáceho dodávateľského reťazca polovodičov. Okrem iného ponúka daňové úľavy zahraničným čipovým firmám za to, že prestanú spolupracovať s čínskymi firmami na dodávkach najpokročilejších čipov. Európa tiež buduje svoje polovodičové dodávateľské reťazce s cieľom prevziať kontrolu nad jej kľúčovými časťami pre vojenské účely, ako aj ostatné dôležité aplikácie vrátane počítačov, smartfónov, áut. 

V centre tohto konfliktu sa ocitá Taiwan, ktorý je kľúčový v globálnom dodávateľskom reťazci polovodičov. Čína sa otvorene snaží integrovať Taiwan do Číny, čo pre USA a Európu predstavuje príliš vysoké riziko. Čína sa stáva strategickým konkurentom, nemá však rovnaké priority a neuznáva rovnaké hodnoty ako USA a EÚ. Taiwan tento tlak pociťuje a ako reakciu schválil nový zákon, ktorý umožní miestnym polovodičovým firmám získať daňové úľavy až do výšky 25 % ich výdavkov na výskum a vývoj v snahe zostať konkurencieschopnými a vyrovnať tak dotácie, ktoré poskytujú USA a Európe. „Toto síce zvýši tržby taiwanských polovodičových firem, ale tiež zvýši konkurenciu vo svete. Keďže integrovaný domáci dodávateľský reťazec polovodičov je pre Európu a USA prioritou, budú naďalej posilňovať stimuly na urýchlenie rekonfigurácie tohto dodávateľského reťazca. Ak Taiwan svoje stimuly a dotácie navýši, USA a Európa bude reagovať,” dodáva Garnry. 

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank