Od apríla budúceho roku by mali podnikatelia na Slovensku začať platiť daň z finančných transakcií. Z každej platby, ktorú uskutočnia, si štát zoberie 0,4 percenta. A ak vyberú hotovosť, na dani zaplatia 0,8 percenta. Výhodnejšie budú len platby karty. Za každú kartu zaplatia dve eurá ročne a z jednotlivých transakcií už nebudú platiť nič.

Analytik Tatra banky Boris Fojtík v rozhovore pre Finsider tvrdí, že toto opatrenie určite neprispeje k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Firmy sa navyše veľmi pravdepodobne budú snažiť túto daň preniesť do cien svojich výrobkov a služieb. A keďže sa daň z transakcií bude platiť aj pri posielaní výplaty zamestnancom, budú pravdepodobne tento nový náklad zvažovať aj pri rozhodovaní o zvýšení platov.

Premiér Robert Fico tvrdí, že transakčná daň sa bežných ľudí priamo nedotkne. Je to pravda?

Transakčná daň sa ľudí priamo nedotkne, ale jej nepriame dôsledky určite áno. Najneskôr v polovici budúceho roka, keď podniky začnú pociťovať zvýšené náklady spôsobené touto daňou, budú sa snažiť preniesť ich do cien svojich produktov a služieb. Do akej miery sa to prejaví na cenách, závisí od konkrétnych podnikov. Niekde môžu ceny rásť viac, inde menej, ale celkovo to bude znamenať tlak na infláciu a obmedzenia v oblasti platov a investícií.

Aký to bude mať vplyv na infláciu?

Je veľmi ťažké presne odhadnúť vplyv na infláciu, ale očakávať, že sa to neprejaví, je nereálne. Náš odhad vplyvu na priemernú infláciu sa blíži k 0,4 percentného bodu. V jednotlivých prípadoch sa môže v rámci reťazca dodávateľov zaplatiť daň opakovane. To znamená, že daň môže byť zaplatená aj viackrát, kým sa výrobok dostane k spotrebiteľovi. Tým sa celkový vplyv môže zvýšiť.

Postihne transakčná daň malé firmy viac ako veľké?

Skôr ako veľkosť firmy bude rozhodovať typ podnikania. Limit 40 eur za transakciu síce na prvý pohľad zvýhodňuje väčšie firmy, ale menšie firmy môžu byť flexibilnejšie a prispôsobiť sa. Väčšie podniky môžu byť naopak limitované svojou veľkosťou.

Nová daň môže ohroziť investície

Ako ovplyvní daň zvyšovanie miezd?

Priamo by transakčná daň na zvyšovanie miezd nemala mať vplyv, ale pri vyjednávaní o platoch sa môže stať, že zamestnanci dostanú menšie zvýšenie, ako očakávali. Napríklad, namiesto 5 % zvýšenia môžu dostať len 4,5 %. Firmy určite zohľadnia tento nový náklad.

Ovplyvní zavedenie transakčnej dane nové investície?

Transakčná daň môže ohroziť investície existujúcich firiem na Slovensku a určite nezlepší vyhliadky na príchod nových zahraničných investícií. V kombinácii so zvýšenou daňou zo zisku právnických osôb sa Slovensko stáva menej konkurencieschopným v regióne, čo môže odradiť investorov.

Tuto daň budú počítať a odvádzať banky. Ako ich to postihne?

Štát poveril banky, aby túto daň vyberali a implementovali potrebné systémy, čo pre nich znamená dodatočné náklady. Je to veľmi kreatívne riešenie z pohľadu štátu po všetkých stránkach. Banky musia vynaložiť náklady na zmenu svojich systémov. Už vytvorili projektové tímy, ktoré musia v krátkom čase nastaviť všetky procesy.

Namiesto transakčnej dane by bolo možné zaviesť viacero menších opatrení

Zhorší táto daň naše ekonomické dobiehanie západu?

Slovensko už teraz zaostáva v dobiehaní západných krajín a zavedenie transakčnej dane nám rozhodne nepomôže. Môže to napríklad odradiť fintech odvetvie, ktoré má potenciál prispieť k rastu ekonomiky. V prostredí s ďalšími finančnými záťažami bude pre nich ťažké fungovať.

Čo by vláda mohla spraviť namiesto zavedenia transakčnej dane?

Jednou z možností by bolo zrušiť výnimky na DPH, čo by mohlo priniesť podobný objem peňazí do štátneho rozpočtu. Ďalším riešením by mohli byť adresnejšie 13. dôchodky. Takisto by bolo možné zvýšiť dane z nehnuteľností, čo je téma, o ktorej sa diskutuje už dlhé roky. Viacerými menšími opatreniami by sa dalo získať potrebnú sumu.

Mnohé firmy riešia, ako sa vyhnúť transakčnej dani. Môžu presunúť účty do zahraničia, kde ich bude ťažšie skontrolovať, alebo môžu rovno zmeniť sídlo. Môže to poškodiť slovenské banky?

Nepriame efekty na banky dnes ešte nevieme ani odhadnúť. Ale je pravdepodobné, že vplyv zavedenia tejto dane bude skôr negatívny. Banky budú musieť daň nielen spracovávať a odvádzať, ale aj samy platiť zo svojich platieb, čo neprispeje k zlepšeniu podnikateľského prostredia.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: