Slovenská sporiteľňa tento týždeň oznámila, že získala minoritný podiel v investičnej platforme Crowdberry. Tá umožňuje aj drobným investorom zhodnocovať svoje peniaze v slovenských a českých firmách. Riadiaci partner spoločnosti Crowdberry Dano Gašpar v rozhovore pre Finsider tvrdí, že z 35 firiem, do ktorých doteraz sprostredkovali možnosť investovať, skončila zlyhaním len jedna.

Napriek potenciálne vysokým výnosom neodporúča vložiť do private equity investícií všetky svoje peniaze. „Ak chceme mať zdravé zloženie portfólia, v takzvaných alternatívnych investíciách, kam patria aj investície na privátnom kapitálovom trhu, by sme mali mať od 10 do 30 % svojho portfólia. A samozrejme vo viacerých investíciách,“ vraví D. Gašpar.


V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo môže byť financovanie cez private equity pre firmy náročnejšie v porovnaní s úverom od banky
  • Akú časť firmy investori získajú
  • Či vyberajú spoločnosti, do ktorých budú investovať, podobne ako v programe Jama levova
  • Aká je rizikovosť takýchto investícií
  • Kedy dostanú investori naspäť peniaze

Aký je rozdiel medzi klasickým bankovým financovaním a financovaním cez Crowdberry?

Klasické bankové financovanie poskytuje priamo banka zo svojich zdrojov, ktoré si požičiava na trhu a z depozitov klientov. Financovanie cez Crowdberry pochádza od súkromných investorov alebo väčších investičných spoločností, ktoré sa stávajú spoluvlastníkmi alebo veriteľmi firmy. Predstavte si to ako kúpu bytu: vy vložíte svoje peniaze a čakáte výnos. Podobné je to aj pri Crowdberry.

V čom je rozdiel pre firmy, ktoré financovanie prijímajú?

Pre tieto firmy môže byť rozdiel v tom, že naše podmienky sú niekedy prísnejšie ako tie bankové, no vedia byť flexibilnejšie. Financovanie cez Crowdberry má vyššiu očakávanú výnosnosť, ale aj vyššie riziko, preto sa snažíme investorov lepšie chrániť. Okrem pravidelných finančných výkazov a informovania investorov máme účastníkov v dozornej rade a vo valnom zhromaždení a aplikujeme blokačné práva pre ochranu investorov. Pri úveroch si navyše berieme zabezpečovacie nástroje, ako sú nehnuteľnosti, ochranné značky alebo založenie podielov vo firmách, ktoré získajú financovanie.

Stávate sa teda spolumajiteľmi firiem, do ktorých investujete?

Nie priamo my, ale drobní súkromní investori sa stávajú spolumajiteľmi. V tom je podstata. Napríklad GymBeam získal kapitál od 149 individuálnych investorov, medzi ktorými sú aj známi podnikatelia, ktorí rozumejú e-commerce a vedia, prečo je táto firma zaujímavá. Ak firma dosiahne určitú veľkosť a hodnotu pri predaji alebo bude platiť dividendy, investori z toho budú mať príjem rovnako ako zakladateľ spoločnosti GymBeam Dalibor Cicman.

Nechceme majoritu

Akú časť firmy obvykle investori získajú?

To závisí od hodnoty firmy. Našou úlohou je ohodnotiť firmu, určiť jej potenciál a rozhodnúť, aký podiel pre investorov požadujeme. Nikdy to nie je majoritný podiel, pretože ten súvisí s veľkou zodpovednosťou, napríklad s nominovaním manažmentu a zodpovednosťou za riadenie firmy. V takom prípade by už nebol zodpovedný pôvodný zakladateľ ale my ako zástupcovia investorov a priamo investori. Preto sa snažíme o minoritný podiel, čo znamená od 10 % do 40 %, čo je dobrá páka pre rozvoj firmy.

Prebieha výber firmy, do ktorej budete investovať, podobne ako v televíznom programe Jama levova?

Nie celkom. Jama levova sa venuje začínajúcim podnikateľom a tzv. anjelským investorom, ktorí podporujú ľudí s dobrými nápadmi, ale bez potrebných zdrojov. Naše hodnotenie je rigoróznejšie, pretože firmy, ktoré financujú investori na platforme Crowdberry, už musia mať históriu a ukázať nejaké tržby. Preferujeme spoločnosti s aspoň polmiliónovým obratom alebo špecifické firmy s hodnotnou technológiou, ako napríklad Glycanostics alebo MultiplexDX Pavla Čekana.

Aká je minimálna výška investície pre individuálnych investorov?

V prípade spoluvlastníctva je to 5 000 eur. Aj keď európska regulácia umožňuje aj nižšie investície, napríklad 20 alebo 50 eur, my to nerobíme, pretože chceme, aby si investor skutočne pozrel, čo firma robí a aké riziká sú s tým spojené. Pri dlhových investíciách – pôžičkách – je minimálna investícia tisíc eur.

Koľko firiem ste doteraz podporili a koľko z nich uspelo?

Doteraz sme investovali do 35 firiem, z ktorých zatiaľ zlyhala len jedna, čo je dobrý výsledok. Toto zlyhanie sa stalo v českej firme Čezeta, a to v období, keď sme ešte financovali aj začínajúce spoločnosti. Kvôli pandémii a niektorým rozhodnutiam majiteľa došlo vo firme k zmenám, ktoré viedli k procesu insolvencie. Investori však i tak neprídu o všetky peniaze – časť dostanú naspäť.

Keďže očakávate vysoký výnos, je aj rizikovosť vyššia

Investori si vyberajú vždy konkrétny projekt do ktorého investujú?

Áno, investori si vyberajú projekty, ktorým rozumejú. Na našu platformu však prinesieme iba tie, ktoré považujeme za zaujímavé a atraktívne pre investorov. Je to podobné ako na burze, kde si sami vyberiete akciu, napríklad Apple alebo Facebook, ale odporúčame sa poradiť napríklad s finančným poradcom.

Aká je rizikovosť private equity v porovnaní s klasickými investíciami?

Keďže očakávate výnosy nad 10 % ročne, rizikovosť je samozrejme vyššia. Našou úlohou je transparentne ukázať vzťah medzi rizikom a výnosom. Pri dlhových produktoch máme nižší rizikový profil, keďže tie sú často zabezpečené podobne ako bankové financovanie.

Kedy dostanú investori svoje peniaze naspäť?

Pri dlhovom financovaní investori dostávajú pravidelné úrokové platby a následne je úver splatený do dvoch či troch rokov. Pri spoluvlastníctve sú dve možnosti: buď príde exit – predaj celej firmy novému majiteľovi, ako napríklad v prípade známej slovenskej firmy Slido, alebo investor môže predať svoj podiel niekomu inému na sekundárnom trhu na našej platforme, ktorú čoskoro spustíme. Bude to niečo ako elektronická inzerčná tabuľa predám – kúpim a v podstate to simuluje privátnu burzu.

Ak nezarobí investor, nezarobí ani Crowdberry

Pri investovaní ľudia často uprednostňujú široko zamerané fondy, aby rozložili riziko. Vo vašom prípade investujú do jednej firmy. Asi by to nemala byť ich jediná investícia.

Samozrejme, že nie. Ak chceme mať zdravé zloženie portfólia, v takzvaných alternatívnych investíciách, kam patria aj investície na privátnom kapitálovom trhu, by sme mali mať od 10 do 30 % svojho portfólia. A samozrejme vo viacerých investíciách. Sem sa rátajú aj nehnuteľnosti, ako sú napríklad investície do logistických centier prostredníctvom fondov. My umožňujeme investovať priamo do konkrétneho podniku alebo nehnuteľnosti. Nie je to investícia, ako sú fondy, no investori za ňu neplatia ani poplatky. Náš  obchodný model je postavený na tom, že dostaneme od investorov odmenu vtedy, keď oni  dosiahnu výnos. My si následne zoberieme malú časť z tohto výnosu. Takto máme s investormi absolútne zladené záujmy a riziko.

Ako vám pomôže investícia Slovenskej sporiteľne?

Okrem toho, že sa ako regulovaná investičná platforma staneme viac inštitúciou, lebo máme partnera z bankového sveta, tak jednoznačne to bude vyššia miera digitalizácie a nutný ľudský kapitál. Máme rozbehnutých veľa iniciatív, ktoré nie sme schopní odfinancovať z vlastných zdrojov, či už je to nová platforma, aplikácia pre investorov, alebo spomínaný sekundárny trh. Takisto chceme pripraviť vzdelávací portál, kde budeme vysvetľovať podnikateľom, ako mať zdravú kapitálovú štruktúru, ako zvýšiť svoju profitabilitu, prípadne akým spôsobom otvoriť dvere  a ohodnocovať akvizície. V neposlednom rade je to samozrejme aj vizibilita a komunikácia, aby bolo vidieť, že to čo robíme, je dobré nielen pre investorov ale aj pre slovenskú ekonomiku.

Dano Gašpar, vedúci partner Crowdberry

Má na starosti riadenie a strategický rozvoj Crowdberry. Zameriava sa aj na investície rastového kapitálu a dlhového financovania pre malé a stredné firmy. Pred príchodom do Crowdberry pôsobil v investičnej banke NIBC v Nemecku, Holandsku a Spojenom kráľovstve, v investičnej banke Kaufman Bros v New Yorku a tiež v spoločnostiach Daimler AG a BASF AG. Na Slovensku spoluzakladal poradenskú investičnú spoločnosť EWAMCo.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: