Ceny nehnuteľností na bývanie naďalej rastú. Priemerná cena bývania v prvom štvrťroku dosiahla 1 930 eur za jeden štvorcový meter. V prvom štvrťroku minulého roku to bolo ešte 1 671 eur. Za rok tak nehnuteľnosti na bývanie zdraželi o 15,5 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Priemerná cena bytov je pritom ešte vyššia. Tá aktuálne dosahuje 2 179 eur za štvorcový meter. Aj keď v poslednom období celkový rast cien nehnuteľností ťahali najmä rodinné domy, ich priemerná cena dosahuje 1 471 eur za štvorcový meter.

Ceny nájmov klesli o 15 percent

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností výrazne rastú, neplatí o nájmoch. Tie v porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roku zlacneli o 15 percent. Rastúce ceny bytov a lacnejúce prenájmy zvýhodňujú bývanie v prenajatom byte. Ak by si niekto teraz kúpil vlastný byt, zaplatí za neho výrazne viac ako vlani. No ak si byt prenajme, bude platiť nižší prenájom ako pred rokom.

Byty sú čoraz drahšie, no nájmy lacnejú. Oplatí sa ešte kúpiť investičný byt?

NBS takisto vidí vzťah medzi cenou nehnuteľností a výškou nájmu. „Nájomné bývanie chápeme ako alternatívu k bývaniu vo vlastnom – čím je nájomné bývanie lacnejšie, tým vyššia je relatívna cena bývania v zakúpenej nehnuteľnosti,“ uviedli analytici centrálnej banky v správe o raste cien nehnuteľností.

Zvyšujúce sa ceny nehnuteľností a lacnejúce prenájmy neprajú ľuďom, ktorí by si chceli v súčasnosti kúpiť investičný byt. Zaplatia za neho viac ako pred rokom, no na nájomnom pravdepodobne vyberú menej.

Podľa analytika spoločnosti Across Private Investments Dominika Hapla Slováci nemajú tradíciu investovania do akcií, ale namiesto toho umiestňujú svoje úspory do nehnuteľností. „Zvykli sme si, že je to veľmi dobrá dlhodobá investičná stratégia, ktorú sprevádza len málo poklesov. Avšak nemusí to tak byť večne,“ tvrdí.

Investičný byt na hypotéku predstavuje riziko

Pokles cien nehnuteľností sprevádzal aj krízu v roku 2008. Vtedy sa jeden štvorcový meter predával priemerne za 1 511 eur. Nasledujúci rok priemerná cena klesla na 1 344 eur a v rokoch 2010 až 2015 sa držala pod úrovňou 1 300 eur. Až potom začali ceny bývania znovu rásť. Nad hranicu z roku 2008 sa ceny nehnuteľností dostali až v roku 2019.

V prípade, že by sa prepadli ceny bytov, môže to pre človeka, ktorý vlastní investičný byt, znamenať pohromu. Pre mnohých ľudí môže byť totiž následne výhodnejšie presťahovať sa z prenajatého bytu do vlastného. Ak prenajímateľ nebude mať obsadený svoj investičný byt, nielenže nebude zarábať, ale bude musieť platiť všetky výdavky z vlastných peňazí. V skutočnosti tak bude musieť vlastníctvo takejto nehnuteľnosti dotovať z iného príjmu či z úspor.

Súčasný vývoj nepraje najmä ľuďom, ktorí si kúpili alebo si chcú kúpiť investičný byt na hypotéku. V takom prípade sa zaviažu každý mesiac platiť banke splátku bez ohľadu na to, či je byt prenajatý alebo nie. Výnos sa im v takom prípade znižuje o náklady na hypotéku. „Kúpa investičného bytu sa teda oplatí len v prípade, ak vyberieme správny byt a dobre nastavíme cenu nájomného či výšku hypotéky,“ vraví D. Hapl.