Dano vložil 250 eur a už na druhý deň ráno mal na svojom účte 1 224 eur. Na tretí deň sa do toho začal skutočne dostávať a zistil, že investovanie vôbec nie je ťažké. Keď si ľahol do postele, jeho účet mal už hodnotu 7 453 eur. Na štvrtý deň mu dal mentor zopár cenných rád, následne urobil viac obchodov na na konci dňa mal už 18 785 eur.


V piaty deň si objednal na cestu do práce limuzínu. Bola síce drahá, ale chcel vidieť výraz šéfa, keď vystúpi z nablýskanej limuzíny. V práci dal ešte v ten deň výpoveď a každému v kancelárii dal obrovský darčekový kôš. Na šiesty deň bola hodnota jeho účtu 158 257 eur. Keď 100-tisíc previedol na svoj bežný účet v banke, ihneď mu volal manažér banky a bol zvedavý, odkiaľ má toľko peňazí. Následne mu povedal, že nie je prvý, kto takto rozprávkovo zarobil.

Každý, kto niekedy investoval, vie, že takéto niečo je naozaj možné len v rozprávke. Podvodníci však vydávajú tento príbeh za reálny a lákajú neskúsených investorov na to, aby aj oni takto zhodnotili svoje peniaze. Podľa internetovej stránky, na ktorú sme sa dostali prostredníctvom reklamy na Facebooku „CDF obchodovanie zarába peniaze kupovaním, keď cena ide hore, a predávaním, keď cena klesá. Je to známe ako rýchlo-obchodovanie, len otvoríte pozíciu, a peniaze sa rýchlo hrnú.“ Raz pritom podvodníci hovoria o CDF inokedy o CFD obchodovaní.

Podvodníci tvrdia, že objavili tajný recept na zbohatnutie

CFD v skutočnosti existuje. Ide o kontrakty, pri ktorých sa špekuluje pohyb ceny daného aktíva. Vsadiť možno na jeho rast i pokles. V skutočnosti však investor nevlastní žiadne akcie, komodity, dlhopisy či meny. Pri CFD sa používa finančná páka, ktorá dokáže výrazne znásobiť zisk. Ale zároveň dokáže znásobiť aj stratu. Zjednodušene povedané, ak je páka 1:20, znamená to, že ak investujeme tisíc eur, bude to, ako keby sme investovali 20-tisíc. Ak podkladové aktívum vzrastie o 10 percent, my zarobíme 200 percent. Problém nastane v prípade poklesu. Stačí prepad o päť percent a my prídeme o celú našu investíciu.

Na podvodníkov, ktorí lákajú na rozprávkové zisky, už viackrát upozorňovala aj Národná banka Slovenska. „Klamlivá reklama opisuje možnosť sto až tisíc-násobného zhodnotenia peňazí za niekoľko dní. Takáto reklama má množstvo podozrivých znakov podvodu a spotrebiteľom odporúčame na ňu nereagovať,“ uviedla NBS vlani v júni. O tom či má firma oprávnenie ponúkať investičné produkty, sa možno presvedčiť na internetovej stránke NBS.

Podvodníci, ktorí lákajú na obrovské zisky, predstierajú, že objavili akýsi tajný prostriedok, vďaka ktorému boháči znásobujú svoje bohatstvo. „Začalo to začiatkom roku 1990, a odvtedy bohatí bankári a ostatní členovia 1% najbohatších ľudí zarobili doslova miliardy a miliardy dolárov z ničoho, a je to 100x viac efektívne ako začínať biznis. Žiadne problémy, žiadny ‚zamestnanci‘, žiadne predávanie.“

Treba sa poponáhľať

Aj keď ide o inzerát, tvári sa ako spravodajský článok. Láka na príbeh slovenského imigranta, ktorý poslal svojej rodine 1 346 500 eur. Do Rakúska pritom prišiel len so sumou 2 000 eur. Z nich investoval tri stovky. „Za týždeň som zarobil 5 000 € a za mesiac som mal už 51 788 €. Najlepšie na tom je, že som sa ani nemusel veľmi snažiť. Venoval som tomu denne maximálne 10 minút,“ tvrdí fiktívny boháč. Takto podľa článku išlo mesiace, až kým minulý týždeň nedosiahol sumu 1,3 milióna eur. „S toľkými peniazmi si teraz kľudne môžem vybaviť rakúske občianstvo,“ tvrdí.

Podľa článku o k rozprávkovému zbohatnutiu takmer nič netreba. Investor nemusí vedieť nič o obchodovaní. „Vlastne, čím menej viete, tím lepšie, pretože nebudete zaujatí.“ Rovnako nemusí nič vedieť o investovaní, nepotrebuje veľa peňazí ani času. „Čo potrebujete vedieť je, že môžete začať jednoducho tak, že prevediete iba 250 € na 100 % bezpečný účet bez poplatkov a môžete zarábať klikaním myši,“ dostávajú sa podvodníci k podstate. Zároveň dodávajú, že neexistuje žiadne maximum, ktoré môžete vložiť. Pokojne im môžete poslať aj sto miliónov.

Ale treba sa poponáhľať. „Vzhľadom na extrémne vysoký záujem, je voľných už iba 100 miest.“ Platí pritom, „kto skôr príde, ten skor melie.“

Gedeon je už rok a pol za mrežami

Na vysoké výnosy lákal v minulosti aj košický podnikateľ Dávid Gedeon. Investorom sľuboval mesačné zhodnotenie vo výške piatich percent. Získal tak celkovo 18 miliónov eur. Polícia ho v lete v roku 2019 obvinila z podvodu a neoprávneného podnikania a vzala do väzby. Odvtedy je za mrežami. Naposledy mu súd koncom januára predĺžil väzbu do konca apríla 2021.

Gedeonovo podnikanie malo všetky znaky pyramídovej hry. Peniaze od nových investorov neinvestoval, ale vyplácal z nich ľudí, ktorí investovali skôr. A financoval z nich aj svoj luxusný život.

Hlavné znaky podozrivých ponúk

  • Ponuka veľmi rýchleho zhodnotenia peňazí v násobkoch vloženej sumy za veľmi krátky čas.
  • Vytvorenie predstavy o naliehavosti ponuky napríklad slovami „na registráciu máte posledných 10 minút“, „už len sedem voľných miest“ a podobne
  • Presmerovanie na internetovú stránku spoločnosti, ktorá nepodlieha finančnému dohľadu (po kliknutí na odkaz v inzeráte).

Zdroj: NBS