(PR) Na Slovensku sa otvárajú nové finančné príležitosti. V októbri vstúpil na náš trh nový hráč – správcovská spoločnosť PARTNERS ASSET MANAGEMENT, ktorá prináša bezkonkurenčný produkt – PARTNERS Fond realitných investícií. Ten je vhodným nástrojom pre začínajúcich i pokročilých investorov. „Široké portfólio realitných projektov, pri nízkej vstupnej investícii, umožní podieľať sa na vývoji veľkých realitných projektov, ktoré boli doposiaľ pre väčšinu ľudí nedostupné. Klientom tak prinášame jedinečnú príležitosť, ako zabezpečiť majetok v časoch inflácie,“ tvrdí v rozhovore Jakub Rosa, investičný riaditeľ PARTNERS ASSET MANAGEMENT.


Vstupujete na trh v časoch pandémie. Dotkla sa vašich pôvodných plánov?

Náročné obdobie ovplyvnené pandémiou koronavírusu prinieslo neistotu do života každého z nás, biznis nevynímajúc. Vytrvalosť a odhodlanie sa nám však vyplatili a po udelení licencie od Národnej banky Slovenska začíname s činnosťou a otvárame investičné príležitosti v oblasti realít pre širokú verejnosť. V uplynulom období sme sa venovali najmä prípravám na splnenie prísnych požiadaviek regulátora, ako aj založeniu a rozbehu spoločnosti z obchodného, personálneho a operačného hľadiska.

Investovanie nie je silnou stránkou Slovákov. Zlepší nová správcovská spoločnosť ich nastavenie?

V rámci Nadácie PARTNERS realizujeme každoročne v spolupráci s agentúrou Focus prieskumy o finančnom správaní. Ukazuje sa, že na Slovensku ľudia ešte stále investovaniu nedôverujú, no súvisí to najmä s nedostatkom informácií, ako viesť osobné financie. V poslednom prieskume z júna 2021 sa až 46 % opýtaných priznalo, že by chceli mať mesačný dôchodok vyšší ako 1 100 eur. Dnes je zrejmé, že na dôchodok od štátu v tejto výške sa spoliehať nemôžu. Znamená to, že pokiaľ si budú chcieť v dôchodkovom veku udržať životný štandard a zabezpečiť sa na starobu, musia začať rozumne zhodnocovať úspory cez investičné nástroje. A aj keď vnímame z roka na rok obrat k lepšiemu a počet opatrných investorov narastá, je potrebné tento trend posilniť, ľudí vzdelávať a prinášať im efektívne možnosti. Tu vnímame našu úlohu ako kľúčovú.

Investovanie do realít bude pre bežných ľudí dostupnejšie

Jakub Rosa
Investičný riaditeľ správcovskej spoločnosti PARTNERS ASSET MANAGEMENT. Na finančných trhoch aktívne pôsobí viac ako sedem rokov. Má skúsenosti z privátneho bankovníctva a obchodovania na kapitálových trhoch. V minulosti bol finančným analytikom a portfólio manažérom.

Kde najčastejšie Slováci zhodnocujú svoje úspory?

Najobľúbenejším „investičným“ produktom domácností na Slovensku sú stále bežné účty a termínované vklady, čoho dôkazom je vyše 40 mld. eur, ktoré ležia v bankách. Pri súčasných úrokových sadzbách sa však úspory v takomto type produktov pre infláciu znehodnocujú. Čoraz viac ľudí si tieto fakty uvedomuje, avšak mnohí z nich často nevedia, ako majú investovať, prípadne majú s investovaním zlé skúsenosti. V spolupráci s PARTNERS GROUP SK im chceme v tomto podať pomocnú ruku a prostredníctvom širokej siete finančných sprostredkovateľov ukázať, ako efektívnejšie zhodnocovať svoje úspory.

Prvým produktom v portfóliu PARTNERS ASSET MANAGEMENT je PARTNERS Fond realitných investícií. Sú ľudia pripravení na investovanie do realít?

PARTNERS Fond realitných investícií je našou vlajkovou loďou. Reality sú na Slovensku vo všeobecnosti veľmi obľúbené a pri otázkach, kam by investovali svoje peniaze, sú práve nehnuteľnosti jednou z najčastejších odpovedí aj v našich prieskumoch, no ako využívaný investičný nástroj ich uvádza len 5 % Slovákov, a to najmä v spojení s kúpou nehnuteľnosti. Priama investícia do realít má však viacero špecifík, ako napríklad vysoká vstupná investícia, nízka diverzifikácia a likvidita, náklady na údržbu, komunikácia s nájomcami a podobne. To môže mnohých od rozhodnutia investovať do realít odradiť. Našich klientov chceme odbremeniť a zodpovednosť pri obstarávaní investície tak preberáme v PARTNERS ASSET MANAGEMENT. Investície fondu budú smerovať najmä do fondov kvalifikovaných investorov etablovaných realitných správcov Wood & Company, Accolade a Arete.

Čo môžu záujemcovia od fondu očakávať?

Tento typ investície prináša vyššiu diverzifikáciu v porovnaní s priamym vlastníctvom nehnuteľností a aj vyššiu likviditu, pričom investorovi odpadávajú starosti so starostlivosťou o nehnuteľnosť. Tú zabezpečuje profesionálny tím ľudí. Náš fond je preto vhodný nielen pre vyváženého investora, ktorý má záujem v strednodobom alebo dlhodobom horizonte stabilne zhodnocovať finančné prostriedky cez realitný trh, ale aj pre dynamického investora, ktorý hľadá diverzifikáciu svojho portfólia a jeho posilnenie aj o alternatívnu zložku v podobe realít. Je tiež vhodným nástrojom, ako zabezpečiť majetok v časoch inflácie. Cielený čistý výnos predstavuje 3 – 5 % ročne pri nízkej volatilite investície a minimálna jednorazová investícia sa pohybuje na úrovni 500 eur.

Zamieša nová správcovská spoločnosť karty na slovenskom trhu s investovaním?

PARTNERS ASSET MANAGEMENT vstupuje do silne konkurenčného prostredia. Znamená to pre nás veľký záväzok vybudovať si dôveru klientov a dobré meno partnera pri investovaní. Naša spoločnosť má slovenské korene, je nezávislá, so silným zázemím finančnej skupiny PARTNERS GROUP HOLDING. Pod jednou strechou tak vieme zabezpečiť komplexné služby spojené s finančným sprostredkovaním, kapitálovým trhom aj s oblasťou poistenia.