Za posledný rok sa ceny bytov na Slovensku zdvihli najrýchlejšie od pandémie. V marci 2025 stáli staršie byty približne o dvanásť percent viac ako pred rokom. Rast sa dotkol miest aj dedín a takmer všetkých veľkostí bytov. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS) v Správe o finančnej stabilite.
V Bratislave sa koncom 2024 prudko predávali nové byty v projektoch, preto tam ceny vyskočili ešte pred príchodom roka 2025. Potom síce mierne klesli, ale celkovo sú stále vyššie.
Ľudia kupujú drahšie byty najmä preto, že rodinám stúpli príjmy. Od roku 2022 si priemerná domácnosť polepšila asi o 17 percent. Za ten čas sa ceny bytov len vrátili na svoju pôvodnú úroveň. Keď sa k tomu pridalo očakávanie, že úroky na hypotékach budú klesať, mnohí nechceli nákup odkladať.
Napriek vyššiemu dopytu rast objemu nových hypoték zaostáva za rastom cien. Banky odhadujú, že v dlhšom období budú hypotekárne úvery pribúdať tempom tri až šesť percent ročne. Peňazí na úvery tak pribúda pomalšie, ako rastú ceny samotných bytov.
Dobrou správou je, že úroky klesajú. Na začiatku 2024 si ľudia požičiavali pri priemernom úroku 4,7 percenta, no v apríli 2025 to bolo už len 3,9 percenta. Stále je to však viac, než platia rodiny vo väčšine iných krajín eurozóny. Aj preto si Slováci čoraz častejšie vyberajú kratšie fixácie, aby mohli po roku či dvoch úver ľahšie zrefinancovať.
Aj keď úroky klesajú, dostupnosť bývania ostáva podľa NBS slabšia, než bol dlhodobý priemer. Ak by sme si porovnali rovnakú výšku príjmu a rovnaké podmienky úveru s minulosťou, priemerná rodina si dnes dokáže dovoliť byt o 14 percent menší, než bolo bežné kedysi. V praxi to znamená, že tam, kde by si rodina kedysi kúpila trojizbový byt, jej dnes možno vyjde len na väčší dvojizbák.
Neplatí to však pre všetkých rovnako. Rodiny, v ktorých pracujú dvaja dospelí a zarábajú priemernú mzdu, zvládnu kúpiť aj nadpriemerne veľký byt vo všetkých krajoch. V Bratislave to môže byť dokonca byt s výmerou nad 80 metrov štvorcových. Podľa NBS je pozitívne, že to platí nielen pre kupujúcich nad 35 rokov ale aj pre mladé rodiny.
Naopak, domácnosti s len jedným príjmom alebo s nízkou mzdou narážajú na strop: banka im požičia menej a menších a lacnejších bytov nie je na trhu dosť. Navyše sa takýmto rodinám ťažšie vytvárajú úspory.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: