Spoločnosť Yit Slovakia plánuje zastavať zanedbané územie na Hraničnej ulici v Ružinove. V prvej etape je naplánovaná stavba dvoch objektov na území s rozlohou necelého hektáru. Autorom predbežnej overovacej urbanistickej štúdie a architektonického návrhu je ateliér Compass Architekti. Výstavba by sa mala začať o tri roky.


Pozemok, na ktorom vyrastie nový projekt, ale spoločnosť Yit nevlastní. Od vlaňajšieho júna ho len prevádzkuje. „S vlastníkom predmetného areálu na Hraničnej ulici sme uzavreli dohodu s cieľom konverzie zo súčasného stavu typického bratislavského brownfieldu v širšom centre mesta na modernú mestskú štvrť,“ povedal pre Finsider riaditeľ urban a biznis developmentu z Yit Slovakia Radek Pšenička.

Ako dodal, na základe dohody firma disponuje „všetkými potrebnými právami pre vývoj a následnú realizáciu“ tohto projektu. Areál s rozlohou približne 3,5 hektára patrí firme Asset a v súčasnosti sa na ňom nachádzajú staršie budovy a rôzne sklady. Developer chce pri novom projekte ťažiť aj z blízkosti diaľničnej križovatky Bratislava-Prievoz. „Je akousi novou vstupnou bránou do Bratislavy,“ tvrdí R. Pšenička.

Hotel a nové byty v Ružinove

Spoločnosť tvrdí, že novým obytným súborom chce nadviazať na svoje projekty v tejto mestskej časti. Víziou je mestské bývanie doplnené ďalšími funkciami občianskej vybavenosti. V rámci prvej etapy by mal vzniknúť mestský blok, ktorý bude tvoriť bytový dom so šiestimi plnohodnotnými a jedným ustúpeným podlažím a 92 bytmi. Druhou budovou plánovanou budovou je hotel s kapacitou 72 izieb. V obidvoch budovách sa ráta aj s priestormi pre obchodné prevádzky a občiansku vybavenosť.

nové byty v Ružinove
Spoločnosť Yit Slovakia pripravuje projekt na hotel a nové byty v Ružinove. (Zdroj: Yit Slovakia)

Zatiaľ nie je jasné, aké má firma ďalšie plány so samotnými budovami. „V tejto chvíli ale presnú formu prevádzky nevieme bližšie špecifikovať a je aktuálne v štádiu riešenia. Takzvaná zóna Mlynské nivy – východ priamo susedí s jedným z najdôležitejších dopravných uzlov tohto mesta. Preto nielen trvalé bývanie, ale aj možnosti dočasného krátkodobého ubytovania hotelového typu sú v danej lokalite logické a žiadané,“ povedal R. Pšenička.

Počíta sa aj s vybudovaním verejných priestorov a úpravou okolia. Parkovanie pre budúcich obyvateľov chce developer zabezpečiť v podzemných garážach. „Posledné roky priniesli veľké zmeny na trhu a ukázali, že v Bratislave stále chýbajú časti, ktoré by obsahovali najmä funkciu bývania. Radi by sme preto aj toto územie pretransformovali na živú mestskú štvrť,“ povedal generálny riaditeľ Yit Slovakia Milan Murcko.

Pripravuje sa aj ďalšia fáza

Developer chce v budúcnosti v projekte pokračovať aj na zvyšku územia. Na to ale firma potrebuje zmenu územného plánu. „Požiadali sme hlavné mesto o zaradenie predmetného územia do druhého balíka zmien územného plánu v prospech bývania v zámene za dohodnutý objem nájomných bytov pre mesto. Nedávno sme tak ako mnohí ďalší vlastníci a investori obdržali kladnú odpoveď,“ prezradil R. Pšenička.

V súčasnosti sa developer chystá na rokovanie s hlavným mestom s cieľom uzatvorenia zmluvy o spolupráci. Hlavným cieľom je umožniť v lokalite výstavbu polyfunkčnej zástavby s majoritným podielom bývania vrátane nájomných bytov, potrebnej občianskej vybavenosti a verejných priestorov. Príprava a plánovanie ďalších etáp sa ale podľa developera uskutoční až v horizonte niekoľkých rokov.

Developer chce tiež stavať na pozemkoch neďaleko Pečnianskeho lesa v Petržalke. Víťazmi urbanisticko-architektonickej súťaže na premenu tohto územia sa už stali slovenský ateliér What Archiitects v spolupráci so španielskymi štúdiami Beth Gali BB+GG a Labans.studio. Na území s rozlohou viac ako tri hektáre bude viac ako 500 bytov vrátane občianskej vybavenosti​. Už pri vyhlásení súťaže developer potvrdil aj ambíciu ponúknuť v území nájomné bývanie, čo je v súlade s územným plánom.

Yit v súčasnosti realizuje napríklad aj obytné komplexy Nuppu a Rozeta v Ružinove, ako aj projekt premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na mestskú štvrť Zwirn. Postupne vyrastá okolo národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne 1900.

nové byty v Ružinove
Spoločnosť Yit Slovakia pripravuje projekt na hotel a nové byty v Ružinove. (Zdroj: Yit Slovakia)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: