Bratislava predstavila ďalší projekt z programu Živé miesta. Nad Staromestskou ulicou vznikne nová zóna pre peších s názvom Plató Staromestská. Ohraničovať ho budú mestské hradby a Židovská ulica. Nová 218-metrov dlhá a 20-metrov široká plocha má podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) sceliť obe strany ulice. Nová plocha by mala v podstate prepojiť hradný kopec a centrum mesta pre peších.

Projekt počíta okrem novej zelene aj s lavičkami, ihriskami pre deti a workoutovými preliezkami pre dospelých. Frekventovaná Staromestská ulica by sa mala aj odhlučniť. Plató je podľa MIB súčasťou vízie obnovenia takzvaného vnútorného mestského okruhu pre peších. Takzvaný bratislavský ring má ohraničovať Plató Staromestská, Rybné námestie, Hviezdoslavovo námestie a Námestie SNP.

Momentálne sa dokončila architektonická štúdia a bude sa pokračovať vo vypracovávaní časti projektovej dokumentácie. Aktuálne sa tiež hľadajú alternatívne finančné zdroje na spolufinancovanie tohto projektu, napríklad z plánu obnovy či od donorov. Odhadované náklady na celú výstavbu sú vo výške približne 18 miliónov eur. Obnovu zastrešujú štyri vysúťažené slovenské ateliéry.

Ďalší projekt hlavného mesta. Nad Staromestskou ulicou vznikne zóna pre peších. Prepojí rozdelené Staré Mesto

Nová zóna sa má tiahnuť od Rudnayovho námestia pri Dóme sv. Martina až po zalomenie hradieb na úrovni Severozápadnej veže. Projekt počíta s novým schodiskom, ktoré by malo prepojiť cestu pre peších zo Židovskej v smere od Zámockej ulice priamo do predpolia Dómu svätého Martina.

Vďaka štyrom vstupom sa bude dať prejsť aj na hradby. Architekti navrhli umiestniť Plató na samostatnú nosnú konštrukciu, ktorá sa nebude dotýkať hradieb. V zóne sa má zasadiť 23 vzrastlých stromov a 40 viackmenných druhov stromov a kríkov. V parku sa má tiež osadiť približne 30 lavičiek, pribudne aj zóna na ležadlá, ale aj ihriská pre deti a workoutové preliezky.

Program Živé miesta sa venuje obnove zanedbaných verejných priestorov v Bratislave. MIB už v rámci programu avizoval napríklad obnovu lokality okolo Zochovej ulice v centre mesta, rekonštrukciu letného kúpaliska Krasňany v mestskej časti Rača či revitalizáciu Námestia Republiky v Petržalke.

Pozrite si, ako bude vyzerať zóna pre peších Plató Staromestská (galéria):

Plató Staromestská
Plató Staromestská
Plató Staromestská
Plató Staromestská
Plató Staromestská
Vizualizácie novej zóny Plató Staromestská. (Vizualizácie: MIB)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: