Malé okresné mestá na južnom Slovensku sa donedávna skôr scvrkávali. Ich obyvatelia dochádzali za prácou do väčších miest a najmä do Bratislavy. Mnohí z nich sa tam aj presťahovali.

V posledných rokoch sa karta obrátila. Veľa ľudí si už nemôže dovoliť bývanie v hlavnom meste, ktorého ceny raketovo rástlo. Mladí ľudia sa začali sťahovať do jeho okolia a niektorí aj do vzdialenejších miest, ako je Galanta. Tá je od Bratislavy vzdialená 53 kilometrov, čo sa dá zvládnuť autom aj vlakom za 45 minút.

Toto 15-tisícové mesto sa v posledných rokoch rozrastá najmä smerom k vodnej nádrži Kráľová, ktorá je obľúbenou rekreačnou oblasťou pre miestnych obyvateľov. Návštevníkov mesta priťahuje aj aquapark Galandia. Okrem toho tu už viac ako dva dekády sídli kórejská firma Samsung, ktorá láka pracovníkov aj z okolia. Aj preto je v okrese Galanta nezamestnanosť pod štyrmi percentami. Najnovšie v miestnej časti Galanty Kolónia, v lokalite Richtárske pole, by mala vyrásť celá domová štvrť. Stavať ju chcú dve lekárky.

Polníček prinesie v Galante desiatky domov

Podľa zámeru, ktorý investorky Jana Hlavačková a Viktória Hlavatá, podali úradom na konci januára, na dnešnej ornej pôde chcú vybudovať inžinierske siete a cesty pre výstavbu 67 samostatne stojacich rodinných domov. Projekt sa volá Obytný súbor Polníček.

Okrem toho tam pribudnú štyri rodinné rezidencie v podobe dvojdomov. Vyrásť tam majú aj dva bytové domy so štyrmi podlažiami so 67 bytmi. Celkovo by tak na severovýchode Galanty malo pribudnúť 142 bytov pre 460 obyvateľov. Počet obyvateľov Galanty, ktorý doteraz skôr klesal a stagnoval okolo 15-tisíc, môže vďaka tomuto projektu narásť o tri percentá.

K okresnému mestu patrí ešte staršia kolónia Javorinka a obce Nebojsa a Hody, kde sa tiež stavajú nové domy. Podobne sa rozširuje aj len asi kilometer vzdialená dedina Matúškovo, ktorá bola kedysi tiež súčasťou Galanty.

Lekárky – developerky podľa obchodného registra nemajú za sebou stavebné firmy. Figurujú v eseročkách, ktorá sa zjavne podľa názvu venujú medicíne, ako napríklad Diabcare alebo ViPaIN, VH Care. Prečo sa rozhodli venovať aj developerstvu, sa Finsider od nich nedozvedel. Na otázky zaslané cez architekta projektu nereagovali.

Namiesto polí má vyrásť 142 bytov pre 460 ľudí. Galanta sa rozrastie smerom k vodnej nádrži Kráľová
Projekt Polníček by mal vyrásť neďaleko vodnej nádrže Kráľová

Polia sa zmenia na domovú štvrť

Richtárske polia sú lokalita, kde už domy aj byty stoja. Ide o časť Galanty, ktorá sa dynamicky rozrastá. Prevažná časť územia plánovanej výstavby je v súčasnosti využívaná ako orná pôda.

Parcely sú prevažne vo vlastníctve navrhovateliek. Tie, ktoré nie sú, budú podľa zámeru vysporiadané vlastnícky a cez nájomné vzťahy.

Výstavba bude nadväzovať na okolitú zástavbu existujúcich rodinných domov a jestvujúcu infraštruktúru. V okolí je aj cyklocesta, ktorá vedia až k vodnej nádrži Kráľová.

Projekt počíta s tromi parkovacími miestami pre každý rodinný dom, spolu ich bude maximálne 225. Pri dvoch bytovkách by malo vzniknúť ďalších 324 miest na parkovanie. Okrem toho je v ich okolí plánovaná verejná zeleň– trávnaté plochy a lesopark.

Cena pozemku sa môže vyrovnať 3-izbovému bytu

Staviteľky odhadujú investičné náklady na rozdelenie parciel, na vybudovanie inžinierskych sietí a ciest na približne jeden milión eur. Na developerský zámer si chcú zobrať bankový úver.

Finsider sa nedozvedel ani to, kedy by sa malo začať s prípravou pozemkov a kedy developerky predpokladajú ukončenie projektu. Vzhľadom na pomalé povoľovacie procesy na Slovensku to môže byť až na konci tohto roka.

Cenu pozemkov tiež investorky neprezradili. Podľa realitných portálov sa stavebné pozemky v okrajových častiach Galanty predávajú od 140 do 200 eur za meter štvorcový. Konkrétne na Richtárskom poli je na predaj 8,57 árový pozemok za 123 -tisíc eur, čo vychádza na 143 eur za meter štvorcový.

Na porovnanie, menší a starší trojizbový byt s výmerou 65 metrov štvorcových sa v tomto meste dá kúpiť už od 100-tisíc eur. V lokalite Kolónia sa predávajú nové trojizbové byty aj za viac ako 150-tisíc eur. Na Richtárskom poli sú v ponuke ešte nedostavené novostavby bytov v projekte R Centrum od 140-tisíc eur, čo svedčí o perspektíve tejto časti mesta.

V Galante vznikajú aj iné bytové projekty. Napríklad na realitných portáloch sa objavujú v ponuke byty v novostavbe polyfunkčného bytového domu Esterházy. Ten je nazvaný podľa šľachtickej rodiny, ktorá v meste kedysi sídlila a zostal po nej obrovský kaštieľ.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: