Pri obľúbenom lesoparku Železnej studničke v Bratislave má vyrásť viacero nových projektov. Okrem obrovského sídla softvérovej firmy Eset by sa v tejto lokalite mali postaviť hotelový komplex a bytový dom.

Projekt, ktorý developer podal na posúdenie vplyvov na životné prostredie už v auguste minulého roka, dostal teraz od úradov zelenú na pokračovanie v ďalších povoľovacím procesoch, ktoré sú ešte len na začiatku.

Hotel chce vybudovať a dlhodobo prevádzkovať spoločnosť PŽS A. Bytový dom, za ktorým stojí firma Projekt Železná studienka, bude mať byty prevažne na predaj. Byty a hotel nahradia staršie budovy, ktoré sú súčasťou bývalého logistického a výrobného areálu. Tie sa zbúrajú.

Začiatok búracích prác je podmienený získaním búracích povolení. „Samotné búracie práce plánujeme začať po získaní územného rozhodnutia,“ vysvetľuje následnosť procesov Veronika Grófová, hovorkyňa spoločnosti Synapsis.

Kto je za projektom

Za spomínanými firmami je podľa obchodného registra okrem českého konateľa aj podnikateľ Michal Padych. Tento developer a investor do nehnuteľností je okrem iného aj bývalý riaditeľ Lincoln Property Company, Penta Investments a Jones Lang LaSalle.

Figuruje aj v projektoch Sky Park či Bory home, ktoré patria finančnej skupine Penta. Súčasne šéfuje aj developerskej a investičnej firme Synapsis.

Nový polyfunkčný komplex bude mať dve budovy s výškou od päť do osem nadzemných podlaží. V dvoch podzemných podlažiach budú garáže. Celkovo bude v hoteli až 338 parkovacích miest, z toho 108 pre verejnosť a návštevníkov širšej lokality, a to vrátane Železnej studničky. Tam je najmä cez víkendy, keď je pekné počasie problém zaparkovať.

V bytovom dome sa počíta s 57 bytmi. V dvoch podzemných podlažiach majú byť garáže so 107 parkovacími miestami, z toho 11 pre návštevníkov.

Termín začatia výstavby investori odhadovali v zámere na budúci rok a ukončenie o dva roky na to. Ale termíny nie sú striktne záväzné. „Plánovaný termín začatia výstavby bude závisieť od získania potrebných povolení,“ vraví V. Grófová.

Investičné náklady by sa mohli vyšplhať na približne 45 miliónov eur. Aj táto suma je len orientačná a náklady sa môžu časom navýšiť. „Investičné náklady budeme pravidelne aktualizovať, aby sme tak zabezpečili presnú predstavu o celkových nákladoch projektu,“ dodáva hovorkyňa Synapsis.

Bývalý manažér Penty ide stavať v Bratislave na Železnej studničke hotel a byty
Umiestnenie projektu Železná studienka (Zdroj: PŽS A)

Vizuál bude moderný, ale finálny ešte nie je

Podľa zámeru predstaveného investorom bude fasáda hotela z tehličiek a fasáde bytového domu bude dominovať svetlá farba. Developer tvrdí, že kompozične sú fasády zvolené tak, aby vytvárali harmonický mestský blok. Pri hoteli majú byť aj podlubia so vstupnou hotelovou lobby a ustúpené poschodia. Konkrétne vizualizácie developer ešte nezverejnil.

„Rozsiahlejšie vizualizácie projektu plánujeme zverejňovať postupne v ďalších stupňoch projektovej prípravy,“ uviedla V. Grófová.

Podobne je podľa nej ešte predčasné odhadovať budúcu cenu bytov v tomto projekte. Keďže byty budú stáť v lukratívnej lokalite blízko prírody, ale aj neďaleko biznis centier na bratislavskej Patrónke, nebudú zrejme lacné. Ak budú mať aj vyšší štandard a ekologické prvky, cena môže ešte rásť.

Na ilustráciu, trojizbový apartmán s rozlohou 102 metrov štvorcových v projekte Rezidencia pri Železnej studnička sa dnes predáva za viac ako pol milióna eur. Menší dvojizbový byt v projekte Pri studničke má cenovku skoro 300-tisíc eur.

Domová štvrť v Rači pod lesom

Okrem tohto projektu sa chystá firma Synapsis stavať aj rodinné domy s názvom Knižkova v bratislavskej mestskej časti Rača, blízko Malých Karpát. Konkrétne by sa domová štvrť mala nachádzať v tichej a príjemnej lokalite Knižkovej doliny.

Rodinné domy budú v jednotnom dizajne s verejnými a súkromnými priestormi. Každý bude mať vlastnú záhradu a dve parkovacie miesta. Vnútorný priestor bude riešený ako štandardný 5-izbový byt.

Domy majú mať aj ekologické prvky, ako sú napríklad zelené strechy, majú využívať dažďovú vodu alebo tepelné čerpadlá.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: