Výškové budovy v Bratislave v posledných rokoch rastú ako huby po daždi. Najaktívnejší v ich výstavbe sú veľkí a finančne silní developeri ako J&T Real Estate či Penta Real Estate. Sústreďujú sa na nový bratislavský downtown na Nivách v blízkosti autobusovej stanice. Poškuľujú však aj po iných lokalitách aj na druhej strane Dunaja.

Najnovšie developer J&T Real Estate (JTRE) zvažuje postaviť dve výškové budovy pri Moste Apollo v Bratislave, v blízkosti Pribinovej a Košickej ulice. Jedna by mohla mať výšku až 260 metrov. Pri druhej developer navrhuje výšku 180 alebo 137 metrov. S touto výška by sa obe dostali na prvé miesto rebríčka najvyšších budov v Bratislave i na Slovensku. Podľa pôvodného zámeru developer zvažoval iba výstavbu jedného vežiaku s 25 podlažiami.

Finsider pripravil prehľad už stojacich „mrakodrapov“ v hlavnom meste a aj tých, ktoré sú vo výstavbe či ešte len na papieri. Úvodzovky sme použili preto, lebo podľa oficiálnych parametrov sa budova považuje za mrakodrap vtedy, keď má výšku aspoň 150 metrov, dovtedy je to len výšková budova. Definíciu mrakodrapu tak spĺňa len jediná budova.

1. Eurovea Tower (168 metrov)

Eurovea Towerr
Foto Finsider: Mário Skyba

Najvyššia budova v Bratislave, ale aj na Slovensku, je Eurovea Tower. Budova pri Dunaji má výšku 168 metrov, 46 poschodí a developerom je J&T Real Estate (JTRE). Mrakodrap neprinesie len pekné výhľady, ale aj najdrahšie byty v meste. Hoci ceny JTRE nezverejňuje, odhady médií boli pri spustení predaja v roku 2019 viac ako 6 000 eur za štvorcový meter. Vlani sa už predávali podľa Indexu s cenami nad 7 000 eur za štvorcový meter. V Bratislave bola vlani priemerná cena bytu 5 136 eur za štvorcový meter. Napriek vysokej cenovke developer už vlani hlásil viac ako 90-percentnú vypredanosť bytov.

Mrakodrap z dielne JTRE vyvolával vášne už pri vzniku. Bojovali proti nemu aj politici napríklad Dušan Pekár, neúspešný kandidát na starostu Ružinova v roku 2018, kde sa stavba nachádza. Oponentom prekážala najmä výška budovy. JTRE napokon mesto presvedčila. Stavebné povolenie získala na jeseň roku 2019. Vlani na jeseň už dokončili kolaudáciu mrakodrapu. Odovzdávanie bytov novým majiteľom je plánované na jar tohto roka.

2. Nivy Tower (125 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto Finsider: Miroslav Homola

Nivy Tower je druhou najvyššou budovou na Slovensku s výškou 125 metrov a 29 podlažiami. Je prepojená s vedľajším nákupným centrom Nivy aj autobusovou stanicou, ktoré postavila developerská spoločnosti HB Reavis.

Výstavbu veže developer odštartoval v máji 2017. Nivy Tower bola dokončená na začiatku roka 2020, tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Potom mala HB Reavis problém ju obsadiť firmami, keďže sa rozšíril home office.

Je to prevažne kancelárska budova, kde sídlia rôzne aj medzinárodné firmy. Nivy Tower je moderná budova spĺňajúca najprísnejšie požiadavky certifikácie pre zelené budovy.

3. Klingerka (115 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto: JTRE

Klingerka je ďalší projekt JTRE. Tvoria ho jedna kancelárska a jedna rezidenčná veža. Tá druhá má výšku až 115 metrov, čím bola v minulosti najvyššia obytná budova na Slovensku. Ponúka na 35 poschodiach až 380 bytov. Vizuálne je vežiak neprehliadnuteľný, lebo jeho fasáda je červená.

4. Panorama Towers (112 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto Finsider: Mário Skyba

Bytovo-administratívny komplex opäť z dielne JTRE tvorí dvojica 33-podlažných veží. Obe dosahujú výšku cez 100 metrov, čo z nich na nejaký čas urobilo najvyššie rezidenčné budovy na Slovensku. V ich interiéri sa ukrýva až 606 bytov, ktoré dopĺňajú kancelárske priestory vo vysokom štandarde.

5. Národná banka Slovenska (111 metrov)

Poisťovňa Novis
Foto Finsider: Peter Csernák

Centrála Národnej banky Slovenska sa na pozícii najvyššej budovy v krajine držala dlho, keďže bola otvorená už v roku 2002. V objekte premáva až 23 výťahov vrátane šiestich rýchlovýťahov. Zaujímavé je aj technické riešenie dvojplášťovej fasády budovy, ktorá umožňuje šetriť energiou a efektívne vetrať.

6. Budova RTVS (108 metrov)

Táto budova v Mlynskej doline je už v porovnaní s ostatnými budovami starčekom. Dokončená bola už v roku 1975, takže na budúci rok bude mať 50 rokov. Kedysi tam sídlila administratíva Slovenskej televízie. Už skoro dekádu je však budova nevyužívaná, lebo je energeticky veľmi neefektívna a navyše RTVS už nepotrebuje toľko kancelárii. Stavba má výšku 108 metrov a špekulovalo sa o jej predaji súkromníkovi či o rekonštrukcii štátom. Zatiaľ je jej osud nejasný.

7.Tower 115 (115 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto: JTRE

Už názov napovedá, že výška tejto veže dosahuje 115 metrov. Lenže jej výška je sporná, pretože výška samotnej budovy je len 104 metrov. Ďalších 11 metrov jej pridala anténa na streche. Budova, ktorú rekonštruovala JTRE, bola vybudovaná ešte v 80. rokoch 20. storočia a slúžila ako press centrum. Po renovácii v rokoch 2005 až 2006 z nej vznikla moderná kancelárska veža. Sídli v nej napríklad ministerstvo informatizácie.

8. City Business Center I (107 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto: CBC

Administratívna budova stojí vedľa centrály VÚB na Karadžičovej ulici pri Mlynských nivách. Dokončená bola už v roku 2007. Má 24 podlaží a vďaka anténe na streche má až 107 metrov, budova však končí vo výške 95 metrov. Vysoký kancelársky vežiak stavala HB Reavis.

9. Sky Park Residence (104 metrov)

Bratislava sa chystá na ďalšie mrakodrapy. Ktoré budovy sú dnes najvyššie a ktoré ich majú prekonať?
Foto Finsider: Mário Skyba

Penta Real Estate sa zjavne preteká vo výškových budovách s JTRE. Na Nivách začala už v roku 2016 stavať celú štvrť vyše stometrových obytných vežiakov a jednej kancelárskej veži s názvom Sky Park. Tri z nich sú už dokončené a štvrtá rezidenčná veža je vo výstavbe. Dokončená má byť na budúci rok.

Tri veže ponúkajú viac ako 700 bytov, majú 31 poschodí a merajú 104 metrov. Najzaujímavejší je ich netradičný oblý tvar veží, ktoré dizajnovala svetoznáma architektka Zaha Hadid. Práve tvarom sa tieto vežiaky odlišujú od iných budov v ich okolí na nivách.

10. Obytný dom Glória (100 metrov)

Obytný dom stojí v Ružinove už skoro dekádu (2005). Dosahuje výšku tesne nad 100 metrov a má 29 podlaží. V ankete Trend reality bola v roku 2010 zvolená za najškaredšiu novostavbu na Slovensku.

Plánované mrakodrapy na Nivách

Okrem spomenutých dvoch mrakodrapoch z dielne JTRE v úvode článku sa na Nivách alebo v ich okolí chystajú aj ďalšie výškové budovy.

Ister Tower plánuje začať stavať tento rok developer Galata Group v spolupráci s investorom DRFG. Najvyššia veža bude mať až 33 podlaží a výšku 103 metrov. Jej súčasťou bude 307 bytov. Dokončený by mal byť v roku 2027.

Už niekoľko rokov sa stavia v srdci bratislavského downtownu projekt Portum Towers. Ten je známy už od roku 2017, kedy ho predstavil vtedajší investor TK Estates, spojený s podnikateľom Marekom Trajterom. Projekt sa časom miere menil. Aktuálne budú mať dvojica veží 99 a 117 metrov. Dokončený by mal byť v roku 2027.

Alto Real Estate stavia na Nivách ďalší vežiak Sky Park Tower (119 metrov). Prestavia pôvodne kancelársku budovu, ktorú kúpil od Penty jej bývalý partner Jozef Oravkin, na byty. Sky Park Tower má byť dokončený v roku 2027.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: