Keď sa po Mlynských Nivách prejde človek, ktorý nebol v Bratislave desať rokov bude prekvapený, ako sa táto časť mesta zmenila. Okrem novej autobusovej stanice, skrytej v obchodnom centre, pribudlo na Nivách niekoľko výškových budov atakujúcich 100 metrov. Nachádza sa tu aj nová najvyššia budova v Bratislave a developeri sa chystajú stavať aj ďalšie mrakodrapy a vežiaky. Aj preto sa táto časť širšieho centra Bratislavy už bežne nazývala „downtown” podľa vzoru amerických miest, kde sú v downtownoch najmä mrakodrapy a biznis štvrte.

V Bratislave síce na Nivách nie sú iba kancelárie, ale aj byty, obchody a občianska vybavenosť, ale na mrakodrapovú štvrť sa táto pôvodne priemyselná časť mesta postupne mení. Finsider sa pozrel na už realizované a plánované projekty a prináša ich prehľad.

Za mrakodrapy sa vo svete považujú len budovy nad 150 metrov. Takže tých nebude v hlavnom meste Slovenska veľa, ale prvé lastovičky sa už stavajú alebo sú už nakreslené v niekoľkých projektoch. Pochádzajú z dielne developera J&T Real Estate (JTRE), ktorý je známy svojimi plánmi najmä na nábreží Dunaja. Okrem jeho projektov sú na Nivách už hotové alebo rozostavané ďalšie vežiaky, ktoré dosiahnu 100 až 120 metrov.

Eurovea Tower už je najvyššia budova v Bratislave

Prvý mrakodrap Eurovea Tower sa už stavia a po dokončení má mať výšku 168 metrov pri 46 podlažiach. Budova, ktorá je v stave hrubej stavby, dosiahla plnú výšku na začiatku decembra minulého roka. Hoci ešte nie je dokončená, je to najvyššia budova v Bratislave.

Nový mrakodrap bude síce najvyšší na Slovensku, ale v rámci Európy bude patriť k tým nižším. Napríklad najvyššia budova v rámci Európskej únie je v susednom Poľsku. Varso Tower je vysoká 310 metrov a postavila ju slovenská developerská firma HB Reavis. Strecha mrakodrapu končí na 230 metroch.

Najvyššia budovy v Bratislave je súčasťou projektu Eurovea II, v rámci ktorého JTRE rozšíri nákupné centrum Eurovea na Pribinovej ulici pri Dunaji.

Bratislava rastie do výšky. Ktoré mrakodrapy a vežiaky ešte pribudnú?
Najvyššia budova v Bratislave – Eurovea Tower je ešte vo výstavbe, no svojou výškou už presahuje ostatné stavby. (Vizualizácia: JTRE)

East Tower sa zmení na mrakodrap

Na mieste kancelárskeho projektu East Tower má podľa najnovších plánov JTRE vzniknúť ďalší mrakodrap a to ešte vyšší ako Eurovea Tower. Kancelársku vežu by mal nahradiť bytový mrakodrap s výškou 250 metrov. Ak by bol schválený a postavený, prebral by tento mrakodrap titul najvyššia budova v Bratislave a samozrejme aj na Slovensku.

Nový obytný mrakodrap by mal vzniknúť na križovatke ulíc Košická a Pribinova na mieste bývalých tlačiarní Versus.

Pôvodne táto kancelárska budova nemala byť taká vysoká. Plány hovorili o výške 106 metrov. Nová obytná budova má byť nielen vysoká, ale aj mimoriadne štíhla. Aspoň tak to kreslia architekti vo vizualizáciách prerobeného projektu. JTRE štíhlosť budovy vysvetľovala na konci minulého roka pre Index, tým, že chce čo najlepšie využiť priestor a pridať viac verejného priestoru.

Projekt je podľa hovorcu developera Daniela Suchého v súlade s platným územným rozhodnutím mesta. Obrovská výška novej budovy však môže naraziť na výškovú zonáciu Bratislavy. Tá ešte nie je schválená, hoci  ju už vlani vypracoval Metropolitný inštitút Bratislavy v urbanistickej štúdii.

Maximálna výška pre výškové budovy je v štúdii navrhovaná na 160 metrov, ale líši sa to od jej polohy. Plánovaná najvyššia budova v Bratislave by tak tento limit výrazne presahovala. V minulosti sa hovorilo, že nové stavby v Bratislave by nemali byť vyššie ako budova Národnej Banky Slovenska, ktorá má 111 metrov. Tento limit už bol prekročený.

Nivy Tower stratila prvenstvo

Donedávna držala rekord najvyššej budovy v hlavnom meste veža Nivy Tower s celkovou výškou 125 metrov, ktorá je súčasťou novej autobusovej stanice Nivy. Za vežou stojí slovenský developer HB Reavis, ktorý nedávno ohlásil stiahnutie sa z domáceho realitného trhu, píše časopis Index.

Developer označuje kancelársky vežiak Nivy Tower za high-tech budovu 21. storočia. Okrem toho, že je energeticky úsporná a trvalo udržateľná, táto budova ponúka svojim užívateľom bezkontaktné vstupy či smart parking. Budova vlastní aj medzinárodné certifikáty Well Building Standard a BREEAM.

Výstavba výškovej budovy začala ešte v máji 2017 a skončila takmer po troch rokoch na začiatku roku 2020. Budova sa otvorila práve v čase vypuknutia pandémie a dlhé obdobie mala problém zaplniť sa nájomcami. Jedným z najvýznamnejších bola spoločnosť Resco, jeden z globálnych lídrov v mobilných riešeniach pre podnikateľov.

najvyššia budova v Bratislave
Titul najvyššia budova v Bratislave mala krátko budova Nivy Tower (Foto: HB Reavis)

Ister Tower atakuje 100 metrov

V lokalite Mlynských Nív, konkrétne na križovatke ulíc Košická – Prístavná – Landererova, má v budúcnosti vyrásť nová výšková budova s názvom Ister Tower, píše Index. Ide v podstate o obnovenie staršieho projektu z roku 2007, ktorý pre finančnú krízu zamrzol na viac ako dekádu. Za projektom, ktorý má priniesť najmä luxusnejšie byty, stojí česká developerská spoločnosť DRFG a vlastník pozemkov Galata Group. Okrem bytov tam má byť aj hotel a administratívne priestory.

Do vežiaku, ktorý má mať okolo 100 metrov a 33-podlaží, plánuje investor naliať 250 miliónov eur. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvú polovicu roku 2024, dokončenie o tri roky neskôr.

Sky Park Tower sa vyšplhá vysoko

V komplexe štyroch obytných a jednej kancelárskej budovy Sky Parku pribudne ďalšia administratívna s názvom Sky Park Tower. Budova má byť až 120 metrov vysoká s 29 nadzemnými podlažiami. Developer Penta Real Estate jej finálnu podobu predstavil v novembri minulého roka. Bude mať opäť oblé črty z pera svetoznámej architektky Zahy Hadid ako zvyšné budovy.

Charakteristická bude najmä dvojitým zaoblením fasády. Developer sľubuje, že budova bude nízkoenergetická, plná digitálnych vychytávok a bude mať futuristický dizajn.

Príprava výstavby už začala v decembri 2021 a podľa harmonogramu by mala byť skolaudovaná na začiatku roka 2025.

Panorama Towers a Klingerka

Projekt dvoch obytných vežiakov z dielne JTRE je funkčný už šesť rokov. Veže sa nachádzajú neďaleko nákupnej galérie Eurovea a v minulosti boli najvyššie rezidenčné budovy na Slovensku. Tvoria ich dve 33-podlažné, 112 metrov vysoké veže trojuholníkového pôdorysu.

V máji minulého roka ich predbehol ďalší projekt JTRE – Klingerka, čo je obytno-administratívny komplex neďaleko Panorama Towers. Klingerku tvoria dve budovy, z ktorých jedna – obytná, je 115 metrov vysoká s 35 podlažiami. Druhá kancelárska budova je oveľa nižšia a má len 11 podlaží.

Bratislava rastie do výšky. Ktoré mrakodrapy a vežiaky ešte pribudnú?
Klingerka: Najvyššia budova v Bratislave určená na bývanie (Vizualizácia: JTRE)

Twin City Tower – menší vežiak na Nivách

Posledný z nových vežiakov, ktorý sa nachádza vo vznikajúcom downtowne pri Nivách, je Twin City Tower. Zo spomenutých je najnižší, meria „len“ 89 metrov a má 21 podlaží. Postavil ho developer HB Reavis ako poslednú stavbu v kancelárskom komplexe Twin City. Dokončená bola v roku 2018.

Zo starších budov v downtowne je potrebné spomenúť ešte budovu centrály VÚB, ktorá je hneď oproti Twin City Tower. Jej výška je 88 metrov, ale bolo dokončená už pred 25 rokmi v roku 1997. Vtedy bola jej výška aj architektúra valcovitého tvaru úctihodná.

Napokon výškovo centrálu VÚB presahuje aj vedľajší komplex budov City Business Center Bratislava. Najvyššou budovou komplexu je CBC I s výškou 95 metrov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: