Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower prekonal po dokončení 38. nadzemného podlažia výšku 125 metrov a stal sa najvyššou budovou na Slovensku. Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov. Slovenský mrakodrap bude mať po dokončení 47 nadzemných podlaží a dosiahne až 168 metrov. Najvyšší bod by mala dovŕšiť do konca tohto roka.


Mrakodrap je súčasťou projektu Eurovea II a výstavby novej mestskej štvrte, ktorú zastrešuje developerská spoločnosť J&T Real Estate (JTRE). Mrakodrap rastie rýchlosťou zhruba jedno poschodie za 11 dní.

Najvyššiu budovu v rámci Európskej únie (EÚ) majú v súčasnosti v susednom Poľsku. Varso Tower je vysoká 310 metrov a postavila ju slovenská developerská firma HB Reavis. Druhú a tretiu priečku najvyšších budov v EÚ si držia Commerzbank Tower (259 metrov) a Messeturm (256 metrov) vo Frankfurte.

Päťku najvyšších uzatvárajú madridské budovy Torre de Cristal (249 metrov) a Torre Cepsa (248,3 metra). Eurovea Tower sa tak so svojou výškou zaradí skôr medzi budovy Société Générale Twin Towers (167 metrov), ktorými sa pýši moderná štvrť La Défense v Paríži.

Mrakodrap v Bratislave
Vizualizácia: JTRE

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: