Developer ju nazval korunou svojho projektu a ukázal zrejme aj jej finálnu podobu. Budova Sky Park Tower je poslednou vežou celého komplexu v bratislavskom downtowne. Jej aktuálna podoba sa na vizualizáciách odlišuje od pôvodných návrhov a budova získala reálnejšie kontúry. Takmer 120 metrov vysoká administratívna budova je zároveň posledným projektom architektky Zahy Hadid na Slovensku.

Už vlani v decembri sa začali na pozemku pri Landererovej ulici, kde bude veža stáť, prípravné práce. Stavebné povolenie na jej výstavbu má developer už od júla 2020. Sky Park Tower pritom podľa prvých plánov mala vyrásť ako prvá v rámci projektu. Nakoniec developer uprednostnil výstavbu štyroch rezidenčných budov. Administratívny vežiak sa ale bude od zvyšných budov odlišovať. Výstavbu zastrešuje firma Alto Real Estate.

Projekt Sky Parku pôvodne patril developerskej spoločnosti Penta Real Estate, ktorá ho v máji tohto roka predala bývalému spolumajiteľovi Penty Jozefovi Oravkinovi. Malo ísť o súčasťou dohody v rámci vysporiadania jeho spoluvlastníckeho podielu. Hodnotu obchodu ani jedna strana neprezradila.

Sky Park Tower (ne)budú dve veže

Vežiak by mal vyrásť do 29 nadzemných podlaží. Po dokončení ponúkne na prenájom viac ako 34-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. V budove by malo byť k dispozícii 750 parkovacích miest a 150 nabíjacích miest pre elektromobily. Plocha parkovej zelene by mala zaberať 40-tisíc metrov štvorcových. Budova je tiež podľa developera navrhnutá tak, aby mala čo najnižšiu spotrebu energie.

Od štyroch rezidenčných veží sa bude odlišovať svojou podobou. Charakteristická bude dvojitým zaoblením a na prvý pohľad pripomína dve samostatné veže, ktoré sú spojené sklenenou fasádou. Developer tiež sľubuje, že vo veži bude fungovať digitálny ekosystém. „Umožní pohyb po budove, privolávanie výťahov a vystavovanie priepustiek návštevníkom len prostredníctvom mobilnej aplikácie,“ tvrdí developerská firma.

Sky Park Tower
Prvé vizualizácie projektu Sky Park Tower. (Zdroj: Penta Real Estate)

Sky Park Tower sa zaradí medzi najvyššie budovy na Slovensku a v Bratislave. V súčasnosti je najvyššou budovou v hlavnom meste veža Nivy Tower s celkovou výškou 125 metrov, ktorá je súčasťou novej autobusovej stanice Nivy. Po svojom dokončení ju predbehne prvý mrakodrap na Slovensku, ktorý rastie na nábreží Dunaja. Ten by mal dosahovať výšku 168 metrov.

Budova ponúkne hlavne kancelárske priestory. V spodných podlažiach bude k dispozícii zhruba 800 metrov štvorcových retailovej plochy.

Chýba už len štvrtá a piata budova

Okrem štyroch rezidenčných veží sú súčasťou Sky Parku aj kancelárske priestory v Sky Park Offices a národná kultúrna pamiatka Jurkovičova Tepláreň. Tri rezidenčné veže sú už dokončené a odovzdané. Štvrtá veža je ešte vo fáze výstavby, ktorá sa začala vlani na jar.

Ku koncu októbra developer avizoval, že železobetónový skelet je vytiahnutý na úrovni 28. podlažia. To znamená, že k dokončeniu skeletu štvrtej veže chýbajú už len posledné tri podlažia. Na vežu sa tiež koncom septembra začala montovať fasáda z takzvaného GFRC (Glass Fiber Reinforced Concrete) materiálu. Kamión s prvými dielcami fasádneho materiálu dorazil predposledný septembrový týždeň z Turecka.

Parametre štvrtej veže budú rovnaké ako pri predošlých troch budovách. Celkovo vyrastie do 31 nadzemných podlaží s výškou 103,8 metra. Totožné bude aj architektonické riešenie. Štvrtá veža ponúkne 264 bytových jednotiek a ďalších 372 parkovacích miest. Pôjde o dvoj-, troj- a štvorizbové byty či apartmány, ktoré sú podľa developera vo vysokom štandarde. Na najvyššom poschodí má veža dva veľkometrážne penthousy.

Predpokladaný termín dokončenia hrubej stavby štvrtej veže je v druhej polovici roka 2024. Nasledovať bude kolaudačný proces a odovzdávanie bytov sa predpokladá v treťom kvartáli 2025.

Výstavba Sky Park Tower sa začala v prvom štvrťroku 2021. Ľudia uvidia prvé nadzemné podlažia až v druhej polovici budúceho roka a hrubú stavbu by mali dokončiť o rok neskôr. Kolaudácia a odovzdanie priestorov by mali prebehnúť v roku 2025.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: