Ďalšia rezidenčná veža v komplexe Sky Park už rastie do výšky. V poradí štvrtá výšková budova projektu, ktorý zastrešuje developerská spoločnosť Penta Real Estate, by mala byť rovnaká, ako tri predošlé vežiaky, ktoré sú už vyše roka dokončené. Tie sa začali stavať ešte v roku 2017. Výstavba štvrtej veže začala na jar minulého roka.

Nebude to posledná budova, ktorá v novom bratislavskom downtowne vyrastie. Developer už v decembri začal prípravné práce na pozemku, kde bude stáť posledná veža komplexu Sky Park Tower.

Štvrtú vežu dokončia o tri roky

Dôvodom, prečo sa výstavba štvrtej veže začala o štyri roky neskôr, je pozemok. Veža vyrastá na pozemku susediacom s pôvodným projektom, jeho rozloha je takmer 7 000 metrov štvorcových. „Tento pozemok bol prikúpený neskôr ako ten, na ktorom stojí prvá fáza projektu. Tým pádom sme začali aj s povoľovacím procesom neskôr a teda aj s výstavbou,“ vysvetľuje hovorkyňa skupiny Penta Lenka Vargová.

Parametre štvrtej veže budú rovnaké ako pri predošlých troch budovách. Celkovo vyrastie do 31 nadzemných podlaží s výškou 103,8 metra. Totožné bude aj architektonické riešenie. Podľa slov L. Vargovej sa ale pri štvrtej veži menili dodávatelia aj použité materiály.

Štvrtá veža ponúkne 264 bytových jednotiek a ďalších 372 parkovacích miest. Pôjde o dvoj-, troj- a štvorizbové byty či apartmány, ktoré sú podľa developera vo vysokom štandarde. „Pri konkurenčných projektoch sa takéto vybavenie radí k nadštandardu,“ dodáva hovorkyňa skupiny Penta.

Sky Park
Sky Park – vizualizácia štvrtej veže. (Zdroj vizualizácie:Penta Real Estate)

Na najvyššom poschodí má veža dva veľkometrážne penthousy. V ponuke na 27. a 28. poschodí sú aj nadštandardné byty z kolekcie Panoramatic. Aj táto veža, rovnako ako prvé tri, má rekuperáciu vzduchu, v bytoch sa nachádza chladenie a k dispozícii je aj centrálny zhod odpadu. Súčasťou projektu budú aj priestory pre obchody, služby a občiansku vybavenosť.

Developer portálu Finsider neprezradil, aká je kúpna cena bytov v štvrtej veži. Pri spustení projektu s plánovanou výstavbou prvých troch veži developer avizoval, že cena dvojizbových bytov bude začínať na úrovni 130-tisíc eur. Pri trojizbových od 180-tisíc eur a pri štvor- a viac izbových bytoch od 300-tisíc eur.

Predpokladaný termín dokončenia hrubej stavby štvrtej veže je v druhej polovici roka 2024. Nasledovať bude kolaudačný proces a odovzdávanie bytov Penta Real Estate predpokladá v treťom kvartáli 2025.

Sky Park Tower bude kancelárska budova

Druhú fázu projektu Sky Park by mala zavŕšiť posledná veža komplexu Sky Park Tower. Na pozemku pri Landererovej ulici sa už v decembri začali prípravné práce. Stavebné povolenie na jej výstavbu má developer už od júla 2020. Táto veža pritom podľa prvých plánov mala vyrásť ako prvá v rámci projektu. Nakoniec ho developer začal výstavbou rezidenčných budov.

Vežiak by mal vyrásť do 29 nadzemných podlaží s výšku takmer 120 metrov. Po dokončení ponúkne na prenájom viac ako 34-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Od štyroch rezidenčných veží sa bude odlišovať aj svojou podobou. Charakterizovať ju bude dvojité zaoblenie a na prvý pohľad pripomína dve samostatné veže, ktoré sú spojené sklenenou fasádou.

Sky Park
Vizualizácia administratívnej budovy Sky Park Tower. (zdroj vizualizácie:Penta Real Estate)

V súčasnosti sú už v komplexe aj kancelárske priestory v Sky Park Offices a v národnej kultúrnej pamiatke Jurkovičova Tepláreň. Tie sú rovnako súčasťou projektu developera. Účet za rekonštrukciu historickej budovy teplárne presiahol 13 miliónov eur. Budova vyrástla v 30. rokoch minulého storočia a prežila aj bombardovanie počas druhej svetovej vojny.

Sky Park Tower sa zároveň zaradí medzi najvyššie budovy na Slovensku a v Bratislave. V súčasnosti je najvyššou budovou v hlavnom meste veža Nivy Tower s celkovou výškou 125 metrov, ktorá je súčasťou novej autobusovej stanice Nivy. Po svojom dokončení ju predbehne prvý mrakodrap na Slovensku, ktorý rastie na nábreží Dunaja. Ten by mal dosahovať výšku 168 metrov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: