Štvrtá budova projektu Sky Park, ktorú stavia developer Alto Real Estate, ponúka dizajn známej architektky Zahy Hadid, ale aj energetický efektívny manažment budovy s využitím viacerých inovatívnych riešení. Na druhej strane je jasné, že budúci majitelia bytov si za komfort priplatia. Finsider sa bol pozrieť do budovy, ktorú čaká kolaudácia už o pár mesiacov.

Hoci energetická kríza z minulého roka je pravdepodobne zažehnaná, developeri stále myslia na to, aby ich stavby nepožierali veľa energie. Pri štvrtej rezidenčnej veži Sky Parku sa na úsporu energie myslelo tiež. Budova patrí podľa hodnotenia energetickej hospodárnosti do kategórie A0, čo znamená takmer pasívny energetický štandard. Nemá takmer žiadne úniky energie, zároveň zužitkuje takmer všetku energiu, ktorá sa v budove vytvorí.

Spoločnosť Alto Real Estate, ktorá projekt odkúpila od pôvodného majiteľa Penty Real Estate, sa v nej sústredila na technologické inovácie v oblasti vetrania, izolácie, hrúbky fasád či efektívneho chladenia.

Sky Park 4 je pred dokončením. Láka kupcov na energeticky efektívne byty aj budovu. Ceny budú nadštandardné
Interiér bytu v projekte Sky Park 4 (Foto Finsider: Mário Skyba)

Rýchle a efektívne chladenie

Keďže fasáda budovy je prakticky totožná z prvými troma vežami Sky Parku, nie je vhodné, aby z každého bytu trčala do priestoru klimatizačná jednotka. Navyše vonkajšia architektúra fasády musí niesť prvky autorstva Zahy Hadid. Preto developer vyriešil vetranie cez centrálnu rekuperáciu.

Tá umožňuje výmenu tepla a chladu z odchádzajúceho vzduchu a jeho následné použitie na vykurovanie alebo ochladzovanie prichádzajúceho vzduchu. V porovnaní s bežnými systémami chladenia je toto riešenie výrazne energeticky úspornejšie.

Všetky byty sú vybavené chladením cez zabudované fancoily (vetracie mriežky), ktoré sú pod stropmi. Toto riešenie je najpoužívanejšie pri vežiakoch po celom svete z dôvodu flexibility a rýchlej reakcie.

„Stropné chladenie sme neinštalovali, lebo je pomalšie ako rekuperácia,“ vysvetľuje pre Finsider Boris Schweizer, projektový manažér Alto Real Estate.

Výhodou chladenia a kúrenia je aj jeho jednoduché ovládanie cez termostat na stene ako aj cez mobilnú aplikáciu. Každá miestnosť môže mať nastavenú inú teplotu, napríklad v detskej izbe môže byť teplejšie ako v obývačke. Inteligentné riadenie dokáže znížiť spotrebu energie až o tridsať percent.

Sky Park 4 je pred dokončením. Láka kupcov na energeticky efektívne byty aj budovu. Ceny budú nadštandardné
Sky Park 4 je takmer pred dokončením (Foto: Alto Real Estate)

Hrubšia izolácia ušetrí na kúrení

Silnou stránkou projektu je hrubšia izolácia fasády, ktorá má 30 centimetrov, kým štandardná hrúbka vo väčšine developerských projektov je 20 centimetrov. Hrubšia izolácia zabezpečí menšie množstvo unikajúcej energie, čo sa prejaví nielen v úsporách nákladov na kúrenie, ale aj v šetrnosti budovy k životnému prostrediu.  

Zvukový komfort bytu zase zabezpečujú vonkajšie dvere z tvrdšieho materiálu, ktoré lepšie izolujú zvuk z chodby. Takisto strojovne, v ktorých sa nachádzajú chladiace jednotky, majú hrubšie múry.

Pri výškových v budovách okolí Dunaja na Nivách kolujú historky o problémoch so silným vetrom. Z niektorých balkónov vraj vietor dokáže odviať aj stolíky či stoličky. Developer Sky Parku 4 priznáva, že silný vietor v tejto lokalite fúka, ale pripravili sa naň. Oblý tvar budovy, ktorý pripomína skôr elipsu, silu vetra zmierňuje, lebo vežu akoby obteká a nenaráža do nej priamo.

Tiež lodžie sú na nápor vetra pripravené. Sú zapustené do fasády a majú sklenené zábradlie do výšky 1,5 metra. „Vietor človek počuje, ale priamo na terase necíti,“ vysvetľuje princíp ochrany pred vetrom B. Schweizer. Developer robil aj testy na veterný tunel medzi budovami a vyšiel priaznivo.

Kto by si chcel lodžiu úplne zaskliť, v tomto projekte nepochodí. Kvôli zachovaniu celistvosti architektúry fasády od Zahy Hadid to nie je možné.

Podobne to funguje aj pri vonkajších žalúziách. Tie nie sú povolené, najmä pre silu vetra, ktorý by ich mohol poškodiť. Nárazový vietor tu môže presiahnuť až 100 km/hod. K hlukovej izolácii od vetra, ale aj pre tepelný komfort slúžia aj trojsklá na fasáde.

Sky Park 4 je pred dokončením. Láka kupcov na energeticky efektívne byty aj budovu. Ceny budú nadštandardné
Terasa bytu v projekte Sky Park 4 (Fofo Finsider: Mário Skyba)

Prepojené garáže aj náklady na zeleň

Projekt obytnej veže na rohu Čulenovej a Landererovej ulice bude mať v budúcnosti prístup z garáže na obe tieto ulice a aj na Bottovú. „Chceli sme budúcim obyvateľov poskytnúť komfortný výjazd do ulíc mesta z rôznych strán, preto sme garáže prepojili s prvými troma vežami,“ vysvetľuje B. Schweizer. Dodáva, že dopravný kolaps na Nivách preto nehrozí.

V podzemí nebudú chýbať ani elektronabíjačky. Bude ich 37, pričom každá obslúži dve parkovacie miesta.

Okrem garáží pre autá bude v Sky Parku 4 aj miesto pre bicykle. Nie však na samostatných stojanoch či vešiakoch, ale v uzamykateľných kobkách. V garáži bude aj umývačka na bicykle. „Pivničné kobky budú stáť podľa veľkosti od 2 200 eur na meter štvorcový vyššie,“ vraví Erik Páleš, biznis developer Alto Real Estate.

Ceny budú tiež nadštandardné

Cenu bytov aj garážových státi však prezradiť nechce s argumentom, že cenu určujú podľa viacerých kritérií, ako je výška, poloha bytu, jeho orientácia, výmera a vybavenie.

Priemerná cena starších bytov v tejto lokalite sa podľa realitných portálov pohybuje okolo 3 500 eur za meter štvorcový. Podľa analýzy spoločnosti Bencont je cena novostavieb oveľa vyššie oproti starším bytom. V prvom kvartáli tohto roku atakovala 5 000 eur za meter štvorcový. Je predpoklad, že nadštandardné byty v Sky Parku 4 budú medzi tými drahšími.

V inzerátoch sa predáva 2-izbový byt v druhej veži Sky Parku s rozlohou 54 metrov štvorcových za 369-tisíc eur. Meter štvorcový preto vychádza až na 7 356 eur. Garáž k tomu bytu predávajúci ponúka za 35-tisíc eur.

Obyvatelia štvrtej veže budú zdieľať nielen spoločné garáže, ale aj náklady na zeleň v celom areáli Sky Parku. „Striktné hranice zelene pri každej veži nie sú, ale náklady vychádzajú od troch do 4,5 eura na meter štvorcový zelene,“ hovorí Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate. Obyvatelia každej veže tak prispejú na údržbu spoločnej zelene sumou asi 22-tisíc eur ročne.

Sky Park 4 je pred dokončením. Láka kupcov na energeticky efektívne byty aj budovu. Ceny budú nadštandardné
Výhľad na ostatné veže z projektu Sky Park 4 (Foto: Alto Real Estate)

Kolaudácia už na konci tohto roku

Podľa B. Schweizera sa bude štvrtá veža kolaudovať už v decembri tohto roku. Prví majitelia bytov by sa mohli sťahovať v druhom štvrťroku budúceho roka. „Techniku už máme nainštalovanú po 18. podlažie, fasáda je hotová na 90 percent,“ povedal projektový manažér.

Kým obklad fasády je totožný s prvými troma vežami projektu, Alto Real estate menil skladbu bytov. Štvorizbové byty budú umiestnené len od 15. podlažia vyššie, kým v prvých troch vežiach boli aj nižšie,” vysvetľuje rozdiely E. Páleš.

Podobne aj vstupná hala a recepcia veže bude rovnaká s oblými prvkami ako v prípade prvých troch veží, ale kvalitnejšia bude dlažba. Podlahy budú mať vysoký štandard aj v bytoch. Finsider videl biely dub, ale kto by chcel, môže si vybrať aj tmavé podlahy. Nadštandardné sú aj dlažby v kúpeľniach.

Sky Park 4 v číslach

jar 2021 začiatok výstavby
jar 2024 dokončenie
počet bytov 254
počet parkovacích miest 377
počet nadzemných podlaží 31

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: