Keď na jar tohto roku začali pri železničnej stanici Vinohrady odhŕňať pôdu bagre, málokto vedel, že sa začína stavať nové sídlo spoločnosti Innovatrics.

Táto firma pritom patrí k najvýznamnejším slovenským technologickým spoločnostiam. Špecializuje sa na vývoj biometrických technológií, pri ktorých je špičkou vo svete. Innovatrics takto predbehol v začiatku stavby vlastnej budovy ďalšiu známu IT firmu Eset, ktorá chce postaviť svoje sídlo v areáli bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke.

Nové sídlo spoločnosti Innovatrics je síce v porovnaní s campusom Esetu menšie, ale je takisto zaujímavé. Ukazuje, ako úspešné slovenské IT firmy uvažujú pri tvorbe svojich budov.

Rastieme, preto potrebujeme vlastné sídlo

Dôvody, prečo IT firma potrebuje nové sídlo, sú praktické. Doteraz spoločnosť sídlila na viacerých adresách v Rači, neskôr v administratívnej budove na Jarošovej ulici a napokon sa presťahovala do modernej kancelárskej budovy Lakeside Park 2 pri Kuchajde.

„Rastieme pomerne rýchlo a vlastná budova nám dáva viac možností než prenájom,“ vysvetľuje pre Finsider Ján Záborský, hovorca Innovatricsu.

IT firma zamestnáva len v Bratislave viac než 160 ľudí, desiatky ďalších pracujú v Banskej Bystrici, v R&D centre v Brne, ale aj v Brazílii, Singapure, Tajvane, USA a v Indii. Hoci ľudia v tejto brandži pracujú aj z domu, firma sa ich snaží prilákať aj do kancelárií.

„Nové kancelárie prinášajú viaceré možnosti kreatívnej spolupráce pri vytváraní našich inovácií ako aj priestory pre sústredenú prácu,“ vraví J. Záborský.

Innovatrics pretká svoje nové sídlo biometriou, ktorú sám vyvíja. K tomu pridá aj 44 geotermálnych vrtov
Nové sídlo spoločnosti Innovatrics vyrastie pri železničnej stanici Vinohrady (Vizualizácia: Innovatrics)

Jedna nižšia budova a zelené vychytávky

Hoci niektoré médiá pôvodne informovali, že Innovatrics okrem vlastnej budovy výhľadovo plánuje postaviť v lokalite viac objektov v podobe campusu, nie je to tak. „V pláne je zatiaľ iba jedna budova,“ tvrdí J. Záborský.

Sídlom spoločnosti bude budova s jedným podzemným a štyrmi nadzemnými podlažiami, doplnenými o ustúpené technické podlažie. Nadzemná časť bude mať tvar písmena U so zaoblenými okrajmi. Na fasáde podľa vizualizácii bude veľa skla a okenné rámy pôsobia ako lamely, ktoré budovu členia. Na budove nebudú chýbať ani exteriérové terasy so zeleňou.

„Naším záujmom je, aby bola budova čo najzelenšia – napríklad už tým, že staviame len štyri podlažia namiesto desiatich, ktoré umožňuje územný plán a veľkú časť plochy necháme zelenú,“ vysvetľuje prístup k stavbe J. Záborský.

Sídlo spoločnosti Innovatrics bude využívať viacero zelených prvkov. Okrem už bežných zelených striech či fotovoltaiky bude na pozemku zadržiavať dažďovú vodu a využívať ju na zavlažovanie. Zároveň bude mať aj vlastnú studňu a použitú vodu bude rekuperovať.

„A kvôli úsporám energie bude súčasťou stavby napríklad aj 44 geotermálnych vrtov s hĺbkou 140 metrov. Budova bude po dokončení patriť medzi energeticky najúspornejšie na Slovensku,“ tvrdí J. Záborský.

V budove sa bude nachádzať aj centrálne átrium cez celú výšku objektu. Autorom architektonického riešenia je kancelária A.M. Architects, ktorá pridala do budovy aj viacero high-tech vychytávok.

Innovatrics pretká svoje nové sídlo biometriou, ktorú sám vyvíja. K tomu pridá aj 44 geotermálnych vrtov
Nové sídlo spoločnosti Innovatrics by malo prilákať zamestnancov späť do kancelárií (Vizualizácia: Innovatrics)

Ako bude nové sídlo spoločnosti Innovatrics fungovať

Innovatrics má v pláne spraviť zo svojho sídla smart budovu novej generácie, ktorá bude využívať biometriu na zjednodušenie kancelárskeho života od bezkartičkového vstupu cez dochádzkový systém až po ďalšie zjednodušenia.

„Zároveň nám sídlo bude slúžiť aj ako showroom pre návštevy našich partnerov z celého sveta – veľa možností našich technológií im budeme vedieť ukázať priamo v praxi,“ vysvetľuje koncept J. Záborský.

Pri interiérovej architektúre novej budovy firma spolupracuje so štúdiami Inflow Design, melismichalko architecture a Zeit Architects. Práve Inflow Design sa podieľa aj na tvorbe Eset campusu.

Výber lokality a parkovanie

Lokalita nového sídla Innovatricsu pri železničnej stanici Vinohrady nebola vybraná náhodne. Firma chcela skombinovať dostupnosť prírody a dopravy.

„Podstatný je nielen vlak, ktorý stojí hneď vedľa budúcej budovy, ale aj ľahká dostupnosť električkou či blízkosť podkarpatských cyklotrás. Ide nám o to, aby mali ľudia čo najviac možností dostupnej dopravy, nie iba auto,“ vysvetľuje výber lokality hovorca Innovatricsu.

Ak by napriek dostupnosti MHD a vlaku, chcel do práce niekto chodiť autom, v budove je naplánované parkovanie pre 109 vozidiel, z toho 58 v podzemnej garáži. Okolo budovy vznikne parková zeleň a svoje miesto tu nájdu aj kaviarne. V pláne je aj predajňa potravín a ďalšie prevádzky. Jedným z cieľov firmy je, aby bola budova plnohodnotnou súčasťou tunajšieho prostredia.

Innovatrics pretká svoje nové sídlo biometriou, ktorú sám vyvíja. K tomu pridá aj 44 geotermálnych vrtov
Nové sídlo spoločnosti Innovatrics bude používať aj technológie, ktoré firma vyvíja (Vizualizácia: Innovatrics)

Byrokracia a epidémia posunula projekt

Innovatrics žiadal o začiatok stavebného konania už v apríli 2020. Kvôli byrokracii, ale aj pandémii koronavírusu sa proces spustil až na začiatku roku 2022. Stavebné povolenie firma získala až na konci vlaňajška. Na jar tohto roku začala s prípravou pozemku.

„Proces bol pomerne komplikovaný aj kvôli pripomienkam majiteľov okolitých budov, ktoré sme mali záujem vyriešiť tak, aby boli všetci spokojní,“ priznáva J. Záborský.

Nové sídlo spoločnosti Innovatrics chce mať firma hotové do konca roku 2025 a sťahovať by sa mala v prvom štvrťroku nasledujúceho roku.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: