O firemnom sídle softvérovej firmy Eset, ktorá je známa najmä svojim antivírusovým programom, sa už rozpráva roky. Dostáva prívlastky ako Silicon Valley na Slovensku. Má vzniknúť v areáli bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke.

Po takmer dvoch rokoch od predstavenia zámeru sa projekt objavil na konci júla aj na enviroportáli, keďže sa bude posudzovať jeho vplyv na životné prostredie (EIA).

„Ambíciou je vybudovať campus podobný Silicon Valley v srdci Európy, ktorý nepritiahne len nové talenty, ale dokáže si ich aj dlhodobo udržať,” píše IT spoločnosť v zámere. Finsider sa pozrel na detaily projektu, na možné termíny jeho dokončenia, ale aj na odhadované náklady.

Búranie mešká už niekoľko mesiacov

Firma Eset získala búracie povolenie v areáli bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke už vo februári tohto roka, ale búrať staré objekty ide až teraz. Developer má stavbu, ktorá pozostáva z viacerých objektov (poliklinika, sklady, nemocnica, kotolňa) odstrániť do dvoch rokov.

„V uplynulých mesiacoch sme realizovali výberové konanie na dodávateľa búracích prác a bolo tiež potrebné dobre nastaviť časový harmonogram. Aktuálne máme všetky procesy nastavené tak, aby asanácia objektov v areáli prebehla v súlade s nastaveným harmonogramom,“ vysvetľuje omeškanie hovorca Esetu Peter Blažečka.

Eset sa chystá na stavbu svoju kampusu. Ponúkne miesto až pre 2 500 zamestnancov i návštevníkov
Eset campus (Vizaulizácia: Bjarke Ingels Group)

Čo sa postaví po búraní

Nové firemné sídlo Esetu bude naozaj veľké. V campuse by malo pracovať približne 1 800 až 2 500 zamestnancov firmy. Okrem toho v ňom budú kapacity pre hostí aj verejnosť. Areál podľa zámeru nemá byť uzatvorený len pre zamestnancov firmy, ale otvorený pre všetkých.

„Cieľom je prepojiť miesto s mestom, oživiť ho vytvorením nielen kvalitného pracovného prostredia, ale aj tvorbou verejných priestorov a k nim prislúchajúcich služieb,“ píše firma v zámere.

Eset tam plánuje postaviť polyfunkčný komplex 12 budov. Štyri centrálne objekty budú slúžiť ako firemné kancelárske sídlo Esetu. V parteri týchto budov bude umiestnená občianska vybavenosť.

Tieto hlavné budovy by mali byť šesťpodlažné. Okrem kancelárii tam bude aj fitness centrum, wellness, bar či viacúčelová sála. Chýbať nebude ani jedáleň, klubovňa a rôzne dielne.

Jedna z hlavných budov bude určená najmä na výučbu a ako verejné lobby. Nachádzať sa tu má aj showroom, auditórium, konferenčné miestnosti a prenajímateľné priestory.

Po obvode územia je naplánovaných ďalších osem objektov. Niektoré budú slúžiť ako kancelárie, iné budú určené pre kultúru, konferencie, technológie, neziskové priestory ako je múzeum či galéria a voľnočasové aktivity.

Súčasťou areálu bude aj štvorpodlažný objekt, ktorý má slúžiť na krátkodobé ubytovanie hostí aj zamestnancov firmy Eset. Nebude to však hotel ani klasické byty.

„Uvažujeme najmä o možnosti krátkodobého ubytovania určeného pre zamestnancov našej spoločnosti a firiem, ktoré budú v campuse pôsobiť,“ hovorí P. Blažečka. Môže slúžiť napríklad stážistom zo zahraničia.

Eset sa chystá na stavbu svoju kampusu. Ponúkne miesto až pre 2 500 zamestnancov i návštevníkov
Eset campus bude mať vlastné námestie (Vizualizácia: Bjarke Ingels Group)

Drevené haly aj strecha

V areáli majú vyrásť aj eventová a športová hala. Podľa zámeru to majú byť drevostavby. Ale či budú celé z dreva alebo len ich nosná konštrukcia a strecha, ešte nie je jasné.

Otázka technického a konštrukčného riešenia objektov, vrátane použitia materiálov, je predmetom až tretej fázy projektu, na ktorej ešte interne pracujeme,“ vysvetľuje P. Blažečka. Podľa neho Eset plánuje použiť čo najviac eco-friendly materiálov v rozsahu, aký umožňuje legislatíva na Slovensku.

Práve pri drevostavbách sú doteraz platné obmedzenia na základe požiarnych noriem, podľa ktorých budovy môžu byť vysoké len päť podlaží a maximálne môžu byť vysoké 12 metrov. To by mali tieto haly spĺňať.
Eventová hala bude v dvojpodlažnom bloku a bude slúžiť nielen pre zamestnancov Esetu, ale tiež verejnosti na rôzne konferencie či kultúrny program. Možnosť, že by hala mala nahradiť zbúrané kultúrne centrum PKO či zatiaľ nepostavenú kongresovú halu na mieste zbúraného Istropolisu, Eset nepotvrdzuje. Nemá vyriešenú ani kapacitu haly.

„Otázka kapacity multifunkčnej haly ešte nie je uzavretá. O tomto priestore zvažujeme najmä to, aby čo najlepšie napĺňal potreby ľudí a firiem, ktoré budú v campuse pôsobiť, a tiež verejnosti, ktorá do tejto lokality chodí za voľnočasovými aktivitami,“ hovorí P. Blažečka.

Multifunkčná športová hala má byť v prízemnom bloku a takisto má byť z dreva. Bude slúžiť zamestnancom Esetu aj širokej verejnosti.

Základným princípom nového campusu je podľa developera udržateľnosť, k čomu má prispieť aj drevená zakrivená strecha. Navyše má byť celá pokrytá fotovoltaikou. Energetickú náročnosť budov chce firma znižovať aj tepelnými čerpadlami. Šetriť plánuje aj vodou vďaka vodozádržným zariadeniam.

Eset sa chystá na stavbu svoju kampusu. Ponúkne miesto až pre 2 500 zamestnancov i návštevníkov
Eset campus vyrastie na mieste bývalej vojenskej nemocnice (Zdroj: Bjarke Ingels Group)

Lesopark vo vnútri aj za rohom

Celý pozemok budúceho sídla Esetu má výhodnú polohu, pretože sa nachádza neďaleko rekreačnej lokality Železná studienka, kde je lesopark. Aj preto sa firma bude snažiť o čo najväčšie prepojenie prírody s navrhovanou architektúrou. V areáli budú vytvorené vnútorné zelené nádvoria a zelené terasy.

V rámci areálu je aj lesopark s turistickými chodníčkami, ktoré slúžia nielen na relax a oddych, ale aj ako prepojenie parku so železničnou zastávkou Železná studienka. Pozdĺž chodníkov budú lavičky, workoutové ihriská, revitalizované bude tenisové ihrisko.

Verejným priestorom bude aj námestie – Gateway Plaza, ktorý by mal prilákať ľudí do srdca campusu.

Eset sa chystá na stavbu svoju kampusu. Ponúkne miesto až pre 2 500 zamestnancov i návštevníkov
Eset campus bude obkopovať zeleň (Vizualuizácia: Bjarke Ingels Group)

Parkovanie najmä v podzemí

Aj v prípade parkovania softvérová firma myslela na to, aby udržala čo najviac zelene okolo budov. Aj preto v dvojpodlažnej podzemnej garáži bude umiestnených až 1 275 parkovacích miest a len 129 stojísk by sa malo nachádzať na povrchu.

Okrem áut myslel Eset aj na cyklistov. Jedna budova je v projekte nazvaná ako cyklohub. Bude slúžiť na parkovanie a opravu bicyklov.

Eset sa chystá na stavbu svoju kampusu. Ponúkne miesto až pre 2 500 zamestnancov i návštevníkov
Eset campus bude tvoriť celkovo 12 budov (Nákres: Eset – EIA)

Vysoké náklady a tesné termíny

Odhad nákladov na vybudovanie kampusu je 200 miliónov eur. Softvérová firma verí, že s výstavbou sa jej podarí začať už v prvom kvartáli roku 2025 a práce ukončí na začiatku roka 2027. Spustenie prevádzky nového kampusu je naplánované na druhý kvartál roka 2027. Či dôjde k nejakým časovým posunom, si firma zatiaľ netrúfa odhadnúť.

„Povoľovací proces na Slovensku je pomerne komplikovaný, takže presný termín začiatku výstavby je náročné odhadnúť,“ dodáva P. Blažečka.

Firma má okrem búracieho povolenia aj kladné vyjadrenie mesta k vypracovanému investičnému zámeru. Momentálne pripravuje dokumentáciu pre územné konanie.

Eset campus na časovej osi a v číslach

2017 Softvérová firma získala pozemok neďaleko rekreačnej lokality Železná studienka v opakovanej dražbe za 26,2 milióna eur.
September 2019 Eset zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž. Vyhrala ju dánska spoločnosť Bjarke Ingels Group – BIG.
2021 Bjarke Ingels prichádza osobne do Bratislavy predstaviť vizualizáciu projektu.
2023 Firma získava búracie povolenie.
Začiatok výstavby: prvý kvartál 2025
Koniec výstavby: prvý kvartál 2027
Počet parkovacích miest: 1 404
Počet objektov: 12
Odhadované náklady: 200 miliónov eur

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: