Úspešní a bohatí podnikatelia na Slovensku často investujú zarobené peniaze aj mimo svojho hlavného podnikania. Npríklad spolumajiteľ finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč už dlhšie skupuje vinice vo Francúzsku a šéf Slovnaftu Oszkár Világi si vybudoval vlastné vinárstvo v dedine Chľaba pri Štúrove.
Vinárstvo Chateau Rubáň pri Nových Zámkoch vlastní zase bývalý politik SMK a podnikateľ László Gyurovszky. Ten dokonca rozšíril svoje vínne podnikanie o druhé vinárstvo v obci Čebovce pri Veľkom Krtíši. Práve v tomto juhoslovenskom meste je aj vinárstvo Movino, ktoré spoluvlastnia bývalý spolumajiteľ investičnej skupiny Penta Jozef Špirko a jej bývalý krízový manažér Peter Ondro.
Vinárstvo vo Farnej sa rozrastie aj o pálenicu
Najnovšie plánuje rozširovať svoje vinárstvo aj podnikateľ v zdravotníctve Radoslav Bardún, ktorý je spolumajiteľom firmy Medirex. Tá robí medicínske testy a podľa Finstatu zarába v posledných rokoch veľmi slušne. Zisky sa rátajú v miliónoch eur a tržby v desiatkach miliónov eur. Najúspešnejšie pritom boli pre túto biotechnologickú firmu pandemické roky, keď sa robili testy ako na bežiacom páse.
Investície do vinárstva v obci Farná pri Želiezovciach ohlásila spoločnosť ViaJur Agricultura, kde figuruje ako konateľ aj Radoslav Bardún.
Ten nie je vo vínnom biznise nováčikom. Už niekoľko rokov vlastní aj Pálffyho kaštieľ v Svätom Jure, kde sa podáva kvalitné víno a vyrába remeselné pivo. Vinotéky má okrem Svätého Jura aj vo Vysokých Tatrách a v Ivanke pri Dunaji. Okrem toho plánuje stavať aj obrovské solárne elektrárne na východe Slovenska.
Apartmány, wellness aj stajňa
Podľa zámeru, ktorý firma podala do povoľovacieho procesu v júli tohto roka, majú vo vinárstve pribudnúť tri apartmánové domy, každý so štyrmi bytmi. Dokopy aj s prístelkami by vedeli ubytovať 72 ľudí. Okrem bývania tam má vzniknúť wellness so saunami a vonkajším bazénom s kapacitou maximálne 20 ľudí. V areáli pribudne aj stajňa pre kone či nová technicko-administratívna budova.
Tá by mala byť až štvorpodlažná s pivnicou na zretie vína. Na prízemí má vzniknúť destilárka, ale aj degustačná miestnosť. Na streche budovy majú byť nainštalované fotovoltické panely. Vedľa stajne pribudne aj kaplnka a mini ZOO pre deti. V areáli vznikne okrem toho 130 parkovacích miest. Výšku investícii firma odhaduje na osem miliónov eur.
Prečo sa firma rozhodla rozširovať vinárstvo vo Farnej a či to bolo pre zvýšený dopyt turistov, sa Finsider nedozvedel. Konateľ firmy Tomaš Dilong bol na dovolenke. V projekte sa však píše, že areál sa má skvalitniť a doplniť o nové služby, aby sa zvýšil potenciál územia, ktorý je teraz málo využívaný.
Víno a agroturistika idú dokopy
Rozširovanie vinárstva o ubytovacie a voľnočasové objekty sa nebude diať rýchlo. Podľa projektu majú vznikať postupne v priebehu 10 rokov. Začiatok výstavby v projekte tiež nie je uvedený, keďže bude záležať na dobe vybavenia všetkých potrebných stavebných povolení. To pri pomalom byrokratickom procese na Slovensku môže trvať niekoľko mesiacov až rokov.
Už dnes je na usadlosti vo Farnej, ako ju majitelia nazývajú na webe, jedna budova, ktorá slúži ako vinársky dom. V areáli je aj skladová hala, stodola a dva altánky.
V tomto roku obec povolila firme stavbu vinohradníckeho múzea s galériou. Vinárstvo ponúka okrem vína aj vínnu agroturistiku po neďalekých viniciach. Usadlosť má rozlohu takmer 66 hektárov a je vhodná aj na firemné eventy.
Okrem viniča sa tam pestuje aj zelenina, ovocné stromy či levandule. Firma sa na webe chváli, že všetko pestuje s dôrazom na udržateľnosť a ekológiu, teda bez bežných chemických postrekov. Je tam dokonca aj múzeum traktorov a umelecké diela s vinárskou tematikou.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: