Juhoslovenská obec Chľaba asi mnohým nebude hovoriť nič. Je to síce malá dedina, ale má veľmi dobrú polohu. Leží pri sútoku Dunaja a Ipľa neďaleko Štúrova. Navyše, sú tam kopce v pohorí Burda, čo je na južnom Slovensku rarita. Na tamojších vulkanických kopcoch sa darí viniču, pretože pôdu tvorí andezitové tufové podložie s ílovitým sprašovým povrchom. V celej dedine nájde návštevník aj 300-ročné vínne pivnice vytesané do ílovitej pôdy.

A práve túto dedinu si vybral ako sídlo svojho nového vinárstva vplyvný podnikateľ Oszkár Világi, ktorý okrem iného šéfuje rafinérii Slovnaft. Vinárstvo nazval Világi Winery a okrem vinohradov tam postavil, aj s pomocou eurofondov, luxusný penzión Wineresidence a reštauráciu s výhľadom na sútok Dunaja a Ipľa a prípade dobrého počasia až na ostrihomskú baziliku. V reštaurácii sa okrem degustácii konajú aj firemné podujatia.

Rodinné vinárstvo ide rozširovať výrobu

O. Világi začal budovať vinárstvo už pred ôsmimi rokmi, ale penzión otvoril len vlani, lebo jeho rozbeh pribrzdila pandémia. V jeho okolí sú vinice na ploche 9,5 hektára.

Teraz sa jeho manažéri rozhodli vinárstvo rozšíriť a zmodernizovať o novú technológiu pre výrobu sektov, a šumivých vín typu Frizzante a červených vín. Zámer je na posúdení vplyvu na životné prostredie (EIA) od začiatku júla.

Projekt vypracovala firma B.C.Invest, ktorej majiteľom je spoločnosť Dunea, kde figuruje Világiho dcéra Réka. Tá už niekoľko rokov riadi viaceré jeho biznisy najmä v poľnohospodárstve a potravinárstve, upozornil vlani Denník E.

Vinárstvo sa doteraz zameriavalo na produkciu bielych vín odrôd Veltlín, Iršai Oliver a Savignon Blanc. Z červených vyrábalo len Frankovku modrú. Za niektoré z nich získalo aj medzinárodné ceny.

Modernizácia výroby červeného vína v sudoch

Modernizácia prevádzky sa má diať inštalovaním inovatívnej technológie, ktorá zabezpečí výrobu kvalitnejších tichých vín, ako aj produkciu perlivých vín typu Frizzante a sektov, píše sa v zámere.

Investor tiež tvrdí, že zmena technológie si nevyžaduje nové stavebné úpravy jestvujúcej výrobnej časti budovy.

„Modernizáciu technológie chceme robiť preto, aby sme dosiahli vyšší stupeň spracovania surovín a výroby produktov s vyššou pridanou hodnotou,“ vysvetľuje Ákos Špek, riaditeľ Világi Winery. Pri červenom víne pôjde najmä o to, aby mohlo dozrievať v drevených sudoch.

Világi Winery
Foto: Világi Winery

Realizácia navrhovanej zmeny umožní vyrábať červené víno s vyšším stupňom riadenia fermentácie pre dozrievanie v sudoch a dokáže si zachovať prirodzené senzorické vlastnosti ako vôňu a chuť. Investor počíta s tým, že pribudnú štyri drevené sudy na oxidatívne kvasenie na výrobu červeného vína Pinot Noir.

Pre zvýšenie kvality vína typu Frankovka modrá investor plánuje inštalovať dva vinifikátori (nádrže na kvasenie vína) na prípravu červeného vína.

Pri modernizácii pôjde aj o obohatenie tichého vína o CO2 s cieľom výroby perlivých vín a výrobu sektov sekundárnou fermentáciou. Világiho vinárstvo preto plánuje kúpiť saturátor vhodný na sýtenie tichého vína zmiešaním plynu (CO2) a zariadenie na plnenie a uzatváranie fliaš pre sýtené nápoje. Nová technológia by mala pribudnúť do vinárstva v prvom kvartáli budúceho roka. Výšku investície na modernizácie investor odhaduje na 277-tisíc eur bez DPH.

Rodinnému vinárstvu podnikateľa Világiho sa darí aj ekonomicky. Vlani dosiahlo prvýkrát od založenia tržby viac ako milión eur a čistý zisk takmer 420-tisíc eur.

Viac fliaš nepribudne

Podnik vyrába 85-tisíc fliaš ročne, ale v zámere píše, že celková kapacita sa môže zvýšiť až na 180-tisíc fliaš za rok. Fľašovacia linka má výkon 1 600 fliaš za hodinu.

Čo sa týka kvantity, vinárstvo výrobu zvyšovať zatiaľ nechce. „Zmena navrhovanej činnosti bude mať za následok rozšírenie výroby z pohľadu výrobného procesu, nie však z pohľadu objemu produkcie,“ píše sa v zámere.

Á. Špek to vysvetľuje tým, že vinárstvo Világi Winery vyrába vína iba z hrozna z vlastných vinohradov a tie sa nerozšírili. Preto nemôžu vyrábať ani viac vína.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: