Tretia vlna pandémie sa prejavuje aj na počtoch zosnulých. V novembri na Slovensku zomrelo takmer 7,2 tisíca ľudí, čo predstavuje nárast o 53 percent v porovnaní s priemerom za posledné roky. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Štatistický úrad porovnáva údaje o úmrtnosti z aktuálneho mesiaca s priemernou hodnotou rovnakého mesiaca v predchádzajúcich piatich rokoch. Do novembrových čísel už vstúpili aj zvýšené hodnoty z novembra 2020. Vtedy zomrelo vyše 6-tisíc ľudí a nadúmrtnosť dosiahla takmer 41 percent.

„Celková nadúmrtnosť v novembri 2021 prekonala hranicu 50 %, je to štvrté najvyššie číslo tento rok a piate najvyššie číslo od začiatku pandémie. Na uvedený rast počtu úmrtí mala rozhodujúci vplyv infekcia Covid-19. Celkovo na jej následky zomrelo v novembri 1 443 ľudí, čo bolo trojnásobne viac ako v októbri a zároveň o vyše 15 % vyšší počet ako vlani v novembri,“ povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Zhoršená epidemická situácia sa podľa nej prejavuje najvýraznejšie vo vekovej kategórii ľudí od 65 do 74 rokov. „Počas veľmi zlých prvých mesiacov tohto roka počty zomretých mladších seniorov prevyšovali priemer zhruba dvojnásobne, teraz v novembri to bolo o 72 %,“ povedala Z. Podmanická. Medzimesačne sa strojnásobila aj nadúmrtnosť v skupine ľudí v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). V novembri zomrelo takmer 1,6 tisíca osôb v aktívnom veku, čo je o 46 % viac v porovnaní s priemerom.

Covid-19 bol v novembri druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Medzi príčinami úmrtia v novembri dominovali choroby obehovej sústavy, ktoré sú dlhodobo najčastejšou príčinou zomierania Slovensku. V novembri sa podpísali pod 36 percent úmrtí.

Na Slovensku zomrelo o 53 percent viac ľudí v porovnaní s minulými rokmi

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: