Počas tretieho štvrťroka 2021 sa ceny bytov v novostavbách v Bratislave ďalej zvyšovali. Priemerná cena dosiahla 4 073 eur za meter štvorcový vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Priemerná absolútna cena tak prvýkrát prekonala hranicu 250-tisíc eur. Vyplýva to z prieskumu analytikov z Bencont Investments. Cena pritom rástla aj napriek tomu, že sa priemerná rozloha bytov znižuje.


Analytici očakávajú pokračovanie rastu cien bytov. Vysoké ceny už znižujú kúpyschopnosť obyvateľstva, čo väčšiu časť možných kupujúcich vyháňa do okolia Bratislavy či nájomu. „To pre mesto predstavuje problém, keďže táto časť obyvateľstva má často krát trvalý pobyt mimo Bratislavy, aj keď využíva infraštruktúru hlavného mesta,“ konštatuje hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Ľudia zo satelitov zase pracujú v Bratislave a denne sa tak do nej presúvajú, čo pre mesto spôsobuje problém v cestnej doprave. Čiastočným riešením tejto situácie by bolo podľa R.Bruchánika sprehľadnenie, zjednodušenie a zrýchlenie povoľovacích procesov, ktoré by umožnili zvýšenú výstavbu a tým pádom na trhu vytvorili konkurenciu, ktorá by zabránila ďalšiemu cenovému rastu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: