Pandémia koronavírusu ovplyvňuje aj finančné správanie ľudí na Slovensku. Polovica opýtaných vo veku 18 až 60 rokov uviedla, že pre koronavírus zmenila svoj prístup k financiám. Až tretina ľudí pritom obmedzila svoje výdavky. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zrealizovala pre mBank.

Viacerí ľudia si pre pandémiu uvedomili aj potrebu vytvárať finančnú rezervu. Celkovo 13 percent respondentov uviedlo, že si začali pravidelne sporiť. A ďalších šesť percent začalo investovať. Naopak šesť percent ľudí uviedlo, že zrušilo nejaký typ poistenia.

Koronakríza negatívne ovplyvnila príjem takmer tretiny opýtaných. O celý alebo takmer celý príjem prišlo 6 percent respondentov.

O celý alebo takmer celý príjem prišli najmä ľudia z nízkopríjmových domácností. Uviedlo to 19 percent opýtaných z domácností s čistým príjmom do 600 eur a 13 percent opýtaných s čistým príjmom domácnosti v rozmedzí 601 až 900 eur. „To len poukazuje na fakt, že koronakríza má negatívny dopad najmä na tých, ktorí už pred jej začiatkom patrili k sociálne ohrozenejším, alebo horšie finančne zabezpečeným skupinám obyvateľstva. Preto by sa aj pomoc štátu mala adresne orientovať predovšetkým na tieto skupiny obyvateľov,“ vraví riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: