Poisťovňa Uniqa v prvom polroku tohto roku odhalila 188 nových sporných poistných udalostí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je ich o šesť percent viac. Výrazne sa zvýšila aj priemerná suma, o ktorú chceli podvodníci poisťovňu obrať v dokázaných prípadoch, z minuloročných 1 620 eur vzrástla na 2 900 eur.

Tradične sa podvádzalo najviac pri poistení áut. Pri povinnom zmluvnom poistení vzrástol počet podozrivých prípadov medziročne o 18 percent. Spolu s havarijným poistením sa tieto dva produkty podieľajú takmer 60 percentami na nových prípadoch.

Nie vždy je však jednoznačné, kto je obeť a kto vinník a či ide skutočne o podvod. Uniqa uvádza príklad tragickej dopravnej nehody motorkára a automobilu. Podľa prvotných zistení polície bola na vine vodička auta, ktorá bola klientkou poisťovne Uniqa. Poisťovňa však mala pochybnosti a dala prípad na preskúmanie súdnemu znalcovi.

„Zo záverov znaleckého skúmania bolo zistené, že motocyklista niekoľkonásobne prekročil povolenú rýchlosť v neprehľadnom úseku cesty a naša poistená nemala najmenšiu šancu stret predvídať ani mu zabrániť. Nároky na náhradu škody boli preto odmietnuté,“ uviedla Uniqa.